Erenli Bayram Namazını Tarihi Camide Kılacak

İlk defa 1667 yılında, Bahri halkı tarafından yapılan ve dönemin Osmanlı padişahı tarafından hatip atanan Bahri Camii’nde, restorasyon çalışması devam ediyor.

Erenli Bayram Namazını Tarihi Camide Kılacak Malatya İlçe

İlk defa 1667 yılında, Bahri ve mücavir köylerde oturan ahalinin Cuma ve bayram namazlarını burada eda etmesi amacıyla Bahri halkı tarafından yapılan ve dönemin Osmanlı padişahı tarafından hatip atanan Bahri Camii’nde, 28 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılınacak.

Arşiv belgelerinde ve Vakıflar Genel Müdürlüğü kayıtlarında adı es-Seyyid Molla Ali Cami-i Şerifi olarak geçen Bahri Camii’nde 1985’ten beri namaz kılınmadığı ve son üç yılda tescil ve restorasyonu tamamlanan caminin bundan böyle Cuma ve bayram namazları için kullanılacağı, vakit namazlarının ise Erenli Camii’nde kılınmasına devam edileceği öğrenildi. Yöre halkının önemli bir maneviyat merkezi olarak kabul ettiği es-Seyyid Molla Ali Cami-i Şerifi’nde kılınacak bayram namazına Erenlililerin yanı sıra civar köylerden ve Malatya şehir merkezinden de çok sayıda insanın katılması bekleniyor.

Caminin Ramazan ayında yapılması planlanan resmi açılış töreni ise, caminin çevre düzenlemesi ve ağaçlandırılması çalışmaları henüz tamamlanmadığı için bayram sonrasına bırakıldı. Erenli Belediyesi’nin yürüttüğü çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışmalarının hızlandırıldığı ve en kısa zamanda tamamlanacağı haber alındı. Belediye Başkanı İrfan Varol’un Erenli Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Ayhan ile beraber organize ettiği törene, Malatya Valisi, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Malatya’daki kamu kuruluşlarının yöneticileri, sivil toplum teşekküllerinin temsilcileri ile vatandaşın davet edileceği ifade edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 25
Bugün : 822
Bu Ay : 1557
Toplam : 1557

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom