Bekir Bozdağ Malatya'da

Malatya'da bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin Suriye’de akan kan ve gözyaşının durması için üzerine düşen her şeyi yaptığını kaydederek, “Maalesef Birleşmiş Milletler Suriye’de sadece ölüleri sayıyor, ölü sayıcılığı yapıyor” dedi.

Bekir Bozdağ Malatya'da Türkiye-Dünya

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ MALATYA’DA

 Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Suriyeli mülteciler konusunda, “İmdat diyen ve canını kurtarmak isteyenler kapımıza geldiğinde biz o kapıyı kapalı tutamayız” dedi. 

Bir dizi programlara katılmak üzere Malatya’ya gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Malatya Valiliği’ni ziyaret etti.

Bozdağ’ın valilik ziyaretine, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Mustafa Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ve diğer bazı yöneticiler de katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, basın mensuplarının sorularını da cevaplarken, Türkiye’ye gelen Suriyeli mülteci sayısının 200 bin’i aştığını ifade ederek, “Suriye’den Türkiye’ye gelmek isteyenleri biz tespit etmiyoruz. İmdat diyen ve canını kurtarmak isteyenler kapımıza geldiğinde biz o kapıyı kapalı tutamayız. Açık kapı politikamız bugüne kadar uyguladık. Mazlum ve mağdurun yanında olmamız, geleneğimizde var. Bu sadece bugüne mahsus değildir. Birçok ülkeden insanlar ülkemize geldi” dedi.

Barış süreci işleyişine de temas eden Bozdağ, “Terörü tamamen Türkiye’nin gündeminden çıkarmak kararındayız. 6 ayı geçen süre zarfında şehit düşen asker ve polisimiz yoktur. Kaçırılan görevliler ailelerine döndü. Mecliste çözüm için araştırma komisyonu kuruldu. Akil insanlar fotoğraf çıkardılar ve çalışmalarını raporladılar. Ülkemizin hayrına ve yararına sonuçlar çıkacağını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Alevi açılımı çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Bekir Bozdağ, “Aleviler ilk defa devlet katında resmi bir muhatap buldular. Alevi çalıştayları yapıldı. Alevilerle ilgili birçok çalışma yapıldı.

Dersim hadiseleri diye bilinen ve ilk defa bir başbakan özür dilenmesi gerekiyorsa , ben alevi kardeşlerimizden özür diliyorum dedi. Özrü de hükümetimiz yaptı. Alevilerle ilgili konuşmaktan ziyade çözüm endeksli çalışmalar yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Vali Vasip Şahin ise ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirip, ”Malatya olarak, Türkiye’nin ekonomik ve kültürel gelişmesinin daha ileri taşınması noktasında üzerine düşeni en iyi şekilde yerine getirmeye gayret ediyoruz” dedi.

AK PARTİ ZİYARETİ

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Seçimlerde şaibe oldu, seçimlerde böyle oldu, şöyle oldu diye bir platform oluşturmuşlar, bir mühendislik oluşturmuşlar” dedi. 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Malatya programı kapsamında AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek, burada partililerle bir araya geldi.

AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, “Biz Malatya teşkilat olarak 2014 yerel seçimlerine hazırlanıyoruz, koşturuyoruz. Malatya’nın 12 bin kilometresinin tamamın karış karış geziyoruz. Milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımız, teşkilatlarımız ayrı ayrı programlar yapıyorlar. Mahallelerdeki bütün yapılanmalarımızı tamamladık” dedi.

Yerel seçimlerle ilgili değerlendirme yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Partilerin dışında, partilerden daha fazla partici olan kesimler ve çevrelerde ayrı gayret içerisindeler. Herkes, ‘Biz bu seçimde AK Parti’yi biraz daha geriletmek, onun oyunu azaltmak için’ bir ittifak içerisinde hareket ediyorlar. Yani, gazetelerde falan ‘İttifaklar yapıyorlar, ediyorlar’ diye haberler çıkıyor. Bu haberler yeni değil, benim bildiğim. Her seçimde baktığımız zaman hangi belediye başkanı adayımız varsa, onun karşısında en güçlü parti hangisi ise diğer partilerin orada doğal bir ittifak yaptığını görüyoruz. Şuanda CHP’nin, başka partilerin değişik ittifak arayışları olsun diye haberler yapanlar var, manşet atanlar var, yorum yapanlar var. Onlar istedikleri kadar haber yapsınlar, manşet atsınlar, yorum yapsınlar, halk bildiği duayı okumaya devam edecektir” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ şunları söyledi: “Güçlü bir Türkiye’yi istemiyorlar. Onun içinde Türkiye’yi güçle yapan ne varsa, onların üzerine giden dışarıdan ve içerden yapılar var. Bugünün Türkiyesi ile dünün Türkiyesi mukayese edilemeyecek oranda değişmiştir. Eski Türkiye’ni rüyasını görenler, eski Türkiye’yi hayal edenler boşuna uğraşıyorlar.”

Bozdağ, Tarhan Erdem’in ortaya attığı bir iddiayı değerlendirerek, “Seçimleri nasıl sıhhatsiz, nasıl güvensiz, nasıl hileli bir seçim olduğunu ortaya koymak için çalışma yapalım ve Türkiye’nin seçimlerini hileli gösterelim diye bir yapı kurulabilir mi? Maalesef şimdi bizde böyle bir yapı, böyle bir platform oluşturan insanlar var. Şimdi oturup çalışıyorlar, seçimlere şaibe karıştırmak için. Allah, Allah. Türkiye yıllardır seçim yapar, seçimlerde biliyorsunuz bütün partiler yarışır. Yani 1980’den sonra yapılan bütün seçimleri hep beraber biliyoruz, seçime giren hiçbir parti ‘Seçime hile karıştırıldı da ben bu yüzden bu seçimi kabul etmiyorum’ dediğini duymadık. Türkiye’nin en iyi yaptığı, en şeffaf yaptığı, en sağlıklı yaptığı işlerin başında seçimler gelmektedir” ifadelerini kaydetti.

Bozdağ şunları söyledi: “Şuanda sermayeden epey imkanı olan CHP’nin arkasında önünde uğraşıyorlar. Yani bu iş parayla oluyorsa, dağıtsınlar parayı getirsin CHP’yi iktidara. Yani varsa öyle bir şey. Şu anda baya zenginlerle iş tutuyorlar. Bunların tamamı millete saygısızlıktır, millete hakarettir, bu milletin şerefine ve asaletine küfür anlamı taşır. Ama maalesef bunu yapıyorlar. Şimdiye kadar bu yaptıkları para etmeyince şimdi seçimlere hile karıştırıldı, seçimlerde şaibe oldu, seçimlerde böyle oldu, şöyle oldu diye bir platform oluşturmuşlar, bir mühendislik oluşturmuşlar, şimdiden Türkiye’yi karalama kampanyasına başlamış durumdalar.”

BELEDİYE ZİYARETİ 

Bir dizi programlara katılmak üzere Malatya’ya gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Belediye’yi ziyareti sırasında Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yaptığı hizmetlerden övgüyle bahsederek, tebrik etti.


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın ziyaretine, Vali Vasip Şahin, Milletvekilleri Öznur Çalık, Mustafa Şahin, H.Cemal Akın, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Meclis üyeleri ile kalabalık bir heyet eşlik etti. Bozdağ, Belediye’ye gelişi sırasında bina önünde çiçeklerle karşılandı.

Ziyaret sırasında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a kısa bir brifing veren Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Bozdağ’ı Malatya’da ağırlamaktan büyük bir onur duyduğunu belirtti. Yerel yönetimler olarak hükümetin başarılı hizmetleri doğrultusunda çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirten Başkan Çakır, öncelikle Belediye’yi daha dinamik ve verimli hale getirmek için Kent Bilgi Sistemini esas alarak çalışmalara başladıklarını söyledi. Tek merkeze sıkışan Malatya’nın daha sağlıklı büyümesi için alt merkez projelerini hayata geçirmeye çalıştıklarını ifade eden Çakır, bu doğrultuda 1/25.000 ölçekli plan hazırladıklarını kaydetti. Başkan Çakır ayrıca Belediye tarafından yapılan önemli hizmetleri kısa başlıklar halinde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a anlattı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Gerçekten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Büyükşehire yaraşır hizmetler yapmış durumda, tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Malatya’yı büyük bir değişim, dönüşüm kenti olarak görüyoruz. Belediye de bu işin öncülerinden. Onun için de başkanı tebrik ediyorum. Ekibini tebrik ediyorum. Seçimlerde de tabi Malatyalılar emeğe ve alın terine büyük önem veriyor. Ben eminim ki bu hizmetleri daha büyük bir biçimde takdir edecektir” dedi.

Belediyecilik konusunda hükümet olarak çok ciddi adımlar attıklarını kaydeden Bozdağ, “Özellikle Türkiye de Büyükşehir belediyecilik anlamında tarihi bir reforma imza attık. 1913 yılında çıkmış il özel idare yapısını değiştiren tarihi bir adım attık. Yüz yıllık bir yapıda reform yaptık. Şimdi büyük şehrimizin sınırı ilin sınırı oldu. Bütün köyüne, mezrasına dağına, tepesine her yerine belediyemiz hizmet edecek ve inanıyorum ki çok da başarılı olacak” şeklinde konuştu.

Bozdağ, Malatya’nın Büyükşehir statüsüne kavuşması nedeniyle, büyükşehir statüsünün faydalarından bahsetti.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ, SURİYELİLERLE İFTAR YAPTI

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin Suriye’de akan kan ve gözyaşının durması için üzerine düşen her şeyi yaptığını kaydederek, “Maalesef Birleşmiş Milletler Suriye’de sadece ölüleri sayıyor, ölü sayıcılığı yapıyor” dedi. 

Malatya’daki temasları kapsamında Malatya Girişim Grubu tarafından Beydağı konteynır kentte verilen iftar yemeğine katılan Bozdağ, Suriyelilerle uzun süre sohbet etti. Çocuklarla yakından ilgilenen Bozdağ, küçük bir çocuğu kucağına alarak sevdi.

İftar sonrası konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Türkiye’mizin her tarafından insanlarımız böylesine bir rahatlık içerisinde iftar edebiliyorlar. Ama İslam coğrafyasının dört bir yanında aynı huzur içerisinde, aynı kardeşlik iklimi içerisinde Müslümanlar iftar yapma şansı bulamamaktadır. Dünyada huzuru ve barışı sağlamakla görevli Birlemiş Milletler (BM) teşkilatı var. Nerede bir sıkıntı var ise, o sıkıntıyı durdurmak ve o sıkıntıya müdahale etmek üzere kurulmuş bir yapı. Ama maalesef Birleşmiş Milletlerin varlığına rağmen bugün orta doğuda ve dünyanın pek çok yerinde savaşlar, gözyaşı ve kan varlığını devam ettirmektedir” dedi.

Birleşmiş Milletlerin Suriye’de ölü sayıcılığı yaptığını kaydeden Bozdağ, şunları ifade etti: “Suriye’de 2 yılı aşkın bir zamandır iç savaş nedeniyle şuana kadar 100 binden fazla insan hayatını kaybetmiş, milyonlarca insan ülkesini terk etmiş, yine milyonlarca insan ülkesi içerisinde göçer duruma düşmüştür.

Esad yönetimi, kendi insanları üzerine havadan, karadan ve denizden ölüm yağdırmaktadır. Kadın, yaşlı ver çocuk demeden 100 bini aşkın insanı maalesef öldürmüştür. Peki, Birleşmiş Milletler ne yapıyor? Maalesef Birleşmiş Milletler Suriye’de sadece ölüleri sayıyor, ölü sayıcılığı yapıyor. Suriye’de, Esad’ın öldürdükleri Müslüman değil de, Hristiyan veya başka dinin mensupları olmuş olsaydı, acaba BM bu katliama, bu ölümlere böylesine seyirci kalır mıydı? Suriye içinde göçer durumda olanların yaşadıkları ızdıraptan ve 100 bini aşan ölümlerden elbette ki birinci derecede bu ölüm emrini veren Esad ve onun tetikçileri sorumludur. Ama bu ölümleri, bu göçleri, bu ayrılışları sonlandırma imkanı bulunup da, bu imkanı kullanıp, durdurmayan uluslar arası toplum ve bu noktada kılını kıpırdatmayanlar da bunlardan mesuldür. Tarih, bu mesuliyeti yazacak ve herkes hesabını verecektir.”

Bozdağ, Türkiye’nin kan ve gözyaşının durması için üzerine düşeni yaptığına değinerek, “Türkiye olarak, olup bitenlerin farkındayız. Suriye’de akan kanı durdurmak, Esad’ın zulmünü sonlandırmak, insanların yeniden yurtlarına dönüp, evlerinde huzurlu ve mutlu olmalarını sağlamak Suriye halkının taleplerinin hayata geçmesini temin etme noktasında üzerimize düşeni yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Kanın durması, gözyaşının dinmesi temel arzumuzdur” ifadesini kullandı.

Malatya Valisi Vasip Şahin ise “Suriyelileri 2 aydır misafir etmeye başladık. Sadece konteynır kentte değil, Malatya’nın birçok köşesinde Suriyeli kardeşlerimizi misafir etmeye çalışıyoruz. 10 bin kişi kapasiteli bu konteynır kentte 5 bin 800 Suriyeli misafirimizi konuk etmekteyiz” diye konuştu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanı Dr. Fuat Oktay da, Türkiye genelinde 21 kampta Suriyeli vatandaşların kaldığını kaydederek, “Şuan itibariyle Türkiye genelinde 21 kampımız var. Toplam 200 bin Suriyeli kardeşimizi misafir ediyoruz. Kampın dışında 300 bin kardeşimizi misafir ediyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin her türlü ihtiyaçlarının giderilmesi adına elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Malatya Girişim Grubu adına konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Kavuk ise, Suriye’de akan kanın ve gözyaşının durması temennisinde bulunarak, “Sizleri Malatya’mızda ağırlamaktan onur duyuyoruz. Bu konteynır kentin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 84
Bu Ay : 1652
Toplam : 1652

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom