113 Bin Ton Kayısı İhracatı Yapıldı

Malatya'da 01 Agustos 2012 tarihi ile 31 Temmuz 2013 tarihlerini kapsayan sezonda kayısı ihracatımızda Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaşıldı.

113 Bin Ton Kayısı İhracatı Yapıldı Malatya Ekonomi

Malatya’nın kayısı ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığı bildirildi. 

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, bir yıllık sezonda kayısı ihracatında en yüksek rakama ulaşıldığını söyleyerek, “01 Agustos 2012 tarihi ile 31 Temmuz 2013 tarihlerini kapsayan sezonda kayısı ihracatımızda Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaşıldı. Bu dönemde ortalama 113 bin ton kayısı ihracatı gerçekleştirilmiştir. Kayısı ihracatımızın, en yüksek kalite ve en düşük kalite olarak ortalama 2,04 dolardan ihraç edilmiştir. En yüksek kayısı ihracatımız 2006 yılında 110 bin 972 ton olarak gerçekleştirilmişti. Fakat bu dönemde kayısımız 1,75 dolardan ihraç edilmişti. İnanıyorum ki Türkiye’nin 2023 ekonomik hedefine ulaşması için Malatya ilimiz belirlemiş olduğu hedefe rahatlıkla ulaşacaktır” diye konuştu.

Mustafa Şahin, “Malatya İlimizin kalkınmasında 1. derecede öneme sahip olan kayısımız ilimizde birçok alanda yapılacak yatırımlara da ciddi bir alt yapı oluşturmaktadır. Yıllardan beri Dünya Kayısı İhracatının büyük bir bölümünü karşılamaya devam eden ilimizde kayısımızın endüstriyel ürün ve farklı ürün çeşitleri ile piyasaya sürülmesi için ciddi Ar-Ge çalışmaları devam etmektedir.

Özellikle Malatya Belediyemizin Esenlik şirketi aracılığıyla kurmayı düşündüğü Kayısı Entegre Tesisi Malatya ve kayısı üreticilerimizin geleceğini aydınlatacaktır. Yapılan bu çalışma 50 Bin kayısı üreticisinin geleceği ve Malatya'ya katma değer sağlaması açısından da son derece isabetli bir çalışmadır. AK Parti iktidarlarıyla birlikte Malatyalı çiftçilerimizin dondan zarar görmesinden dolayı hükumetimizin yapmış olduğu destek ve özellikle kayısı çiçeğinin sigorta kapsamına alınması gibi yapmış olduğumuz çalışmaların süreç içerisinde ilimizdeki ekonomik ve sosyal dengeye ciddi katkıları olduğunu görmekteyiz. Yapmış olduğumuz bu çalışmaların kayısı ihracatına olumlu bir şekilde yansıması öncelikle çiftçilerimizi ve ihracatçılarımızı memnun etmektedir" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 714
Bu Ay : 1492
Toplam : 1492

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom