Yaralanan Yavru Leylek Tedavi Altına Aldındı

Malatya’da, elektrik tellerine çarparak yaralanan yavru leylek, tedavi altına alındı.

Yaralanan Yavru Leylek Tedavi Altına Aldındı Malatya İlçe

Arguvan ilçesine bağlı Kömürlük köyünde, annesinin yem aramaya gittiği esnada uçmak isteyen yavru leylek, elektrik tellerine çarparak yere düştü. Elektrik direğinden kıvılcım çıktığını gören köy sakini İbrahim Kaçar, direğin altında gördüğü yaralı leyleği evine aldı.

Kaçar, ertesi gün Malatya Hayvanları Koruma Derneği'ni arayarak yardım istedi. Dernek başkanı Hüseyin Uğur, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya 15. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin de yardımıyla yaralı leyleği, Kömürlük köyünden alarak, tedavi edilmesi amacıyla Malatya merkeze getirdi.

Veteriner hekimler tarafından tedavisi yapılacak olan yavru leyleğin iyileştikten sonra tekrar yuvasına yerleştirileceği kaydedildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya 15. Bölge İl Şube Müdürü Abdullah Koç, “Malatya Hayvanları Koruma Derneği'nin ihbarı ile elektrik direğinde yuva yapan yavru leyleklerden birinin yere düştüğü bilgisi bize ulaştı. Bölge müdürlüğü olarak yaban hayatını koruma çalışmalarımız kapsamında ekipleri Kömürlük köyüne gönderdik. Leyleğin tedavisi yapılacak.

Gerekli tedavilerin ardından, yavru leylek iyileştikten sonra yuvasına tekrar yerleştirilecek” dedi.
Yavru leyleği yaralı halde bulan ve durumu gerekli yerlere bildiren İbrahim Kaçar ise, “Salı günü 10.30 sıralarında elektrik direğinden kıvılcım çıktığını gördüm. Sabah baktık ki, elektrik direğinin üzerine yuva yapan leyleklerden birisi yere düşmüş. Malatya Hayvanları Koruma Derneği'ni aradım. Malatya’dan sağ olsunlar gelip ilgilendiler. Leyleği alıp götürecekler ve tedavisinin ardından geri getirecekler” diye konuştu.

Malatya Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Hüseyin Uğur, Arguvan ilçesinin leyleklerin en çok yuva kurduğu bölgelerden birisi olduğuna dikkat çekerek, “Malatya’da en çok leylek Arguvan ilçemizde bulunuyor. Bu anlamda da bu ilçemizden birçok leylek yaralanması vakası bizlere geliyor. Vatandaşlarımız da bu vakalarla ilgili gerekli yerlerle görüşüyor ama problem çözülmüyor.

Bu anlamda da son çare olarak şikayetlerini bize iletiyorlar. Köyde ikamet eden İbrahim Kaçar bana ulaştı. Ben de durumu Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya 15. Bölge Müdürlüğü'ne bildirdim. Oradaki ekiplerle birlikte köye geldik. Leyleğimizi alıp, veteriner hekim kontrolünden geçireceğiz. İyileştikten sonra da kendi doğal ortamına bırakacağız” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 955
Bu Ay : 1578
Toplam : 1578

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom