Kurşunluda Tarla Günü

Malatya’nın Hekimhan İlçesi Kurşunlu Beldesi Akpınar Mezrasında yem bitkisi olarak yetiştirilen Tritikale’nin hasadı için Tarla Günü düzenlendi.

Kurşunluda Tarla Günü Malatya İlçe

Düzenlenen Tarla Gününe, Hekimhan Kaymakamı Mesut Çoban, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Kurşunlu Belediye Başkanı Ömer Levent, Tarım İl Müdür Yardımcısı Ramazan Aytekin, Tarım Şube Müdürleri Şevket Başyiğit ve İbrahim Özer Hekimhan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Doğu Kılıçaslan ile bölge halkı katıldı.

Törende bir konuşma yapan Tarım İl Müdürü Ali Selvi, “Bugün buraya önder çiftçilerimizden Cemal Bektaş’ın tarlasında yetiştirilen tritikale bitkisinin hasadı için toplandık. Tritikale buğday ile çavdarın melezlenmesi sonucu elde edilen yem bitkisidir. Tritikalenin kıraç marjinal alanlara adaptasyonu soğuk, asitli, tuzlu topraklarda yetişebilme özelliği çavdardan gelmektedir. Buğday ile arpanın verimli ve kaliteli yetişmediği tarla koşullarında tritikale yüksek verim potansiyeline sahiptir. Buğday ve arpaya göre stres koşullarına daha fazla dayanıklıdır. Bugün bu tarlada susuz şartlarda ekili olan tiritikalenin dekara 400-450 kg verim vereceğini tahmin ediyoruz.

Bu bölge Malatya ekolojisinden farklı bir yapıya sahiptir. Kayısının yanı sıra ceviz, elma, armut, badem ve kiraz gibi meyveler verimli ve kaliteli bir şekilde yetiştirilebilmektedir. Rakım ve iklim olarak farklı olan bu bölgede kayısı geç olgunlaştığından yaş kayısı pazarında daha fazla gelir getirmektedir. Aynı zamanda hayvancılık açısında da çok müsait olan bu bölgemizin 10 bin dekar merası mevcuttur. Ne yazık ki yüksek potansiyele sahip olmasına rağmen yeterli hayvancılık yapılmamaktadır. Bakanlığımızın desteklemelerinden en üst düzeyde istifade ettirmeye çalışıp bu bölgede hayvancılığı geliştirmek istiyoruz” dedi.

Daha sonra biçer-döverle yapılan hasadın sonunda dekara 410 kg verim alındığı tespit edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 96
Bu Ay : 15144
Toplam : 15144

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom