Malatya'nın Babayiğiti Çıktı

Çakır: 50 bin ailenin geçimini sağladıkları kayısının sanayileşmesi gerekiyor diyerek, Malatya Belediyesi tarafından Kayısı Entegre Tesisi Kurulacağı müjdesini verdi.

Malatya'nın Babayiğiti  Çıktı Malatya Ekonomi

Malatyada kayısı entegre tesisi onca yıldır hep tartışıldı fakat bir türlü cesaret eden çıkmamıştı. Malatya kayısı üreticisi başta olmak üzere çitçiye müjdeli haber Başkan Ahmet Çakırdan geldi.

Malatya Belediyesi tarafından, Organize Sanayi Bölgesi’nde 100 dekar alan üzerine konsantre meyve suyu fabrikası kurulacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Dünya’nın en önemli kayısı üretim merkezi olan Malatya’ya, maliyeti yaklaşık 20 milyon lira olan konsantre meyve suyu fabrikası kuracaklarını söyledi.

Çakır: 50 bin ailenin geçimini sağladıkları kayısının sanayileşmesi gerekiyor

Malatya Belediyesi olarak, şehir değişim, dönüşüm ve yenileme çalışmaları ile sosyal ve kültürel anlamda büyük çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Malatya’nın bugününe değil, geleceğine yönelik yatırım ve hizmetlerimiz devam ediyor. Bunlarla birlikte ilimizde doğrudan 50 bin ailenin geçimini sağladıkları kayısımızın sanayileşmesi adına da bir süreden beri çeşitli araştırmalar yapıyoruz.

Başta kayısı üreticilerimiz olmak üzere elma ve domates üreticilerini de sevindirecek ilk ve önemli bir yatırım yapacağız. Belediyemiz iştiraklerinden Esenlik bünyesinde, konsantre meyve suyu fabrikası kurulması konusunda etüd-proje-fizibilite ve yatırım ile ilgili çalışmalar tamamlanmış durumdadır” dedi.

Konsantre meyve suyu fabrikasının temelini bu yıl atmayı planlıyoruz

Malatya Organize Sanayi Bölgesinde kuracakları fabrikanın temelini bu yıl atmayı planladıklarını dile getiren Başkan Çakır, “Öncelikle Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 100 dekar alana kuracağımız fabrikanın temelini bu yıl atmayı planlıyoruz. Kuracağımız bu fabrika da ilk etapta ürettiğimiz meyve suyu konsantrelerini, meyve suyu üreten fabrikalara vermeyi düşünüyoruz”  dedi.

Elma ve domates üreticilerini de sevindirecek yatırım

Başkan Çakır, “Fabrikada sadece kayısı değil, elma, şeftali, domates gibi ürünler de işlenecek. Bölgede meyve suyu fabrikasının kurulması, meyvecilik sektörünün daha da gelişmesine, bölge gelirlerinin artmasına, bunlara bağlı olarak sağlayacağı katma değerlerle Malatya’nın kalkınmasına da önemli bir etkisi olacaktır” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 1026
Bu Ay : 2608
Toplam : 2608

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom