Orduzu'da Su Sorunu Çözülüyor

AK Parti Malatya Milletvekili, TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz, beraberindeki partili heyetle birlikte Malatya Merkez Orduzu Beldesi’nde iftar programına katıldı ve vatandaşlarla sohbet etti.

Orduzu'da Su Sorunu Çözülüyor Malatya İlçe

rograma katılan Orduzu Belediye Başkanı Cumali Ekin yaptığı konuşmada, Milletvekili Öz’e su sorunun çözümü konusunda gösterdiği gayretten dolayı teşekkür ederek, “Orduzu’nun can damarı olan su sorununu çözdünüz. Orduzu’nun bu sorununu çözmek de bize nasip oldu.

Orduzu için hayati öneme sahip bu büyük proje önceliklerimizi arasında idi ve DAP kapsamında yapılıyor. AK Parti iktidarı olarak millete hizmet etmek her zaman ilk önceliğimiz oldu. Bu hizmetlerde koşturmak bize keyif veriyor.”

Milletvekili Öz de şunları söyledi: “Kabul gören projelerin içerisinde en büyük bütçeye sahip olan Orduzu kapalı sistem sulama projesi almış olduğu 3 milyon TL ödenekle de 14 il içerisinde de tek proje olmuştur.

Bizler Orduzu Sulama projesinin, buradaki bin 500 çiftçi ailesine ve yaklaşık 15 bin nüfusumuza ve 15 bin dönüm alandaki sulama sorununun çözümüne katkı sağlayacağını iyi biliyoruz. Dolayısı ile Allahın izni ile bu yıl bu hedefimize hep birlikte ulaşmış olacağız. Program açıklandığında tahmini bütçe ile sunulan proje 3 milyon TL olarak bildirilmiş olup, tamamlanan projemiz ise 3 milyon 498 bin TL. çıkmıştır. Burada açık kalan 500 bin TL’ nin çiftçilerimizden toplanması gibi bir konu gündeme gelmiş ancak biz bundan feragat ederek, katkı toplanmadan uygulanmasını sağlamış olduk.

Proje ile Göletten alınacak suyun kapalı sistemle arazilere iletimi sağlanacak ve yüzde 100 su tasarrufu sağlanacaktır. Uygulanacak projeden bölgedeki çiftçilerin yüzde 100'ü yani bin 500 aile faydalanacaktır.
Hazırlanan proje bu tutulan suyun arazilere kayıpsız olarak iletimini sağlayacak olup, su tasarrufunun yanında bölge çiftçilerimizin modern sulama sistemine geçişini sağlayacaktır.

Orduzu projemiz, şu an itibarı ile ihalesi tamamlanmış ve pazartesi günü itibarı ile de sözleşmesi imzalanacaktır. Proje ihalesini alan firmamızın inşallah bayram sonunda inşaat çalışmalarına başlayacağını öngörmekteyiz.
Projenin resmi süresi 1 yıl, yani ağustos-2014 olmakla beraber, ilgili birimlerimizin bana verdiği bilgilere göre önümüzdeki mart ayının sonlarına doğru büyük bir ihtimalle tamamlanmış olacaktır. Yani benim Orduzu'da ki çiftçim önümüzdeki yıl tarlasına en yakın olan vanadan suyunu açarak, elinden kazmayı küreği bırakıp ağacın gölgesinde oturarak sulamasını yapacaktır.“

Orduzu ziyaretinde Milletvekili Ömer Faruk Öz’e AK Parti İl Baskan Yardımcısı Murat Turgut, İl Yonetim Kurulu üyeleri Cumali altıntop, Coşkun Çetin, Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, ilçe yönetiminden Ayhan Baran ve Mustafa Zeren eşlik etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 288
Bu Ay : 2832
Toplam : 2832

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom