Öz'den Gazeteciler Cemiyetine Ziyaret

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz, Malatya Belediye başkan adayı olmadığını belirterek, “Aday adaylarından birini de desteklemem etik değildir” dedi.

Öz'den Gazeteciler Cemiyetine Ziyaret Malatya Haber

24 Temmuz basından sansürünü kaldırılışının yıldönümünde Malatya’da bulunmadığı için gecikmeli de olsa Gazeteciler Cemiyeti’ni, parti yöneticileriyle birlikte ziyaret eden AK Parti Malatya Milletvekili Öz, gündemdeki konulara da temas etti. Kamuoyunda konuşulan, 30 Mart 2014’de Malatya büyükşehir belediye başkanlığına aday olacağı şeklindeki söylentilere cevap veren Öz, Malatya Belediye başkan adayı olmadığını ifade ederek, “Aday adaylarından birini de desteklemem etik değildir, demokrasiye saygısızlıktır” dedi.

Caddelerden İsmet İnönü ve Turgut Özal isimlerinin kaldırılmasıyla ilgili soruya karşılık Öz, “Konuyu sosyal medyadan öğrendim. Halkın ve şehrin hafızasını yok etmemek lazım. Şehirlinin hafızasında yer etmiş isimlerin cadde ve sokaklardan değiştirilmesine karşıyım: Spesifik olanlar değiştirilebilir, ancak Malatya’nın yetiştirdiği iki cumhurbaşkanın isimlerinin verildiği caddelerin değiştirilmesine bir araştıracağım" dedi.

Basının ekonomik özgürlüğü olması gerektiğini söyleyen Öz, basının milli olmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Mısır’daki olaylar ve Gezi parkı eylemlerinde basının öneminin bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Milletvekili Öz, tutuklu gazetecilerle ilgili bir soruya karşılık da, “Gazeteciliği yaptığı için değil, bazılarının bir örgütle ilintisi olduğundan tutuklu bulunuyorlar. Ülkenin kargaşaya götürülmesi için çalışmalar yapanlar vardı. Bir gazetecinin ruhsatsız silah taşımasını nasıl değerlendirirsiniz?” dedi.

Öz, “Basınla ilgili bütün problemler çözüldü diyemeyiz ancak, son 10 yılda basın özgürlüğü konusunda birçok adımlar atıldı” iddiasında bulundu.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman ise,”Basın dün olduğu gibi bugün da sansüre tabidir. Ekonomik, siyasal ve yargısal güçlerin sansürü altındadır” diyerek, 2004 yılından sonra AK Parti iktidarlarının basın konusunda yaptığı çalışmaları da takdir ettiklerini bildirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 870
Bu Ay : 8016
Toplam : 8016

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom