Bu Proje Dünyada Bir İlk

Malatya’da ağaçlandırma projelerinin en büyüğü olan Beydağı Ağaçlandırma Projesi’nin dünyada bir ilk olduğu belirtildi.

Bu Proje Dünyada Bir İlk Malatya Haber

Fidan dikiminde yüzde 90 verim alındığı, eski vali Ulvi Saran'ın bu konuda büyük emeği olduğu belirtildi.
Malatya Orman İşletme Müdürü Ramazan Karaca, “Beydağı ağaçlandırma projesi çalışması, 4122 sayılı Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberlik Kanunu çerçevesinde Beydağı Ağaçlandırma Projesi çalışmalarına 2008 yılında başlandı. 2012 yılı sonunda çalışmalar tamamlandı. Ancak 2. etap projesi kapsamında fidan dikimi, bakım, sulama ve tamamlama çalışmalarına devam ediliyor” dedi.

Karaca, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Beydağı yüzyıllardır süren yangın, açma ve erozyon nedeniyle hem bitki örtüsünü hem de toprağını kaybetmiştir. Ayrıca yüzeye yakın ve kısmen yüzeyde yatay kaya tabakası bulunmaktadır. Bu durum Beydağ’ının ağaçlandırılmasında önemli teknik sorun olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Beydağı’nın ağaçlandırılmasında farklı bir teknik uygulanmıştır. Beydağ'ında Yatay Tabakalanma Bulunmaktadır ve Yüzeyde 15- 20 santim derinlikte toprak görülmektedir. Yatay tabaka kırılarak fizyolojik ve mutlak derinlik arttırılmaktadır.

2009 yılında dikilen fidanların 2013 yılındaki durumları ve yapılan çalışmalar sonucunda Beydağı’nda yüzde 99 gibi büyük bir başarı oranı sağlanmıştır.

“Yine Beydağları mevkiinde bulunan İnderesinde, 87,6 kilometre ekskavatör ile toprak işlemesi yapılmış ve fidan dikim yapılmıştır.

Beydağı Ağaçlandırma Projesi kapsamında 110 bin adet fidanla hazırlanan sahanın hemen hemen tamamının fidan dikimleri bitirilmiş olup dikilen fidanlar türler itibari ile sedir, karaçam, servi, ardıç, mahlep, badem ve akasyadır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 850
Bu Ay : 1368
Toplam : 1368

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom