Bu Sistem Her Camiye Kurulmalı

Kayseri'deki Hacı Kılıç Camii'nde vaazlarda cemaatin dikkatini çekerek, verilen bilgilerden daha çok faydalanmasını sağlamak için projeksiyonlu ve bilgisayarlı sistem kullanılıyor.

Bu Sistem Her Camiye Kurulmalı Türkiye-Dünya

 Hacı Kılıç Camii'nde vaaz veren Kayseri Müftülüğü Şube Müdürü ve vaiz Şaban Çakır, vaazdaki amacın cemaate bir şeyler öğretmek olduğunu belirterek, ''Bilgileri cemaatimize en iyi şekilde nasıl öğretebiliriz diye düşündük ve teknolojinin imkanlarından yararlanarak projeksiyonu kurduk. Cemaat projeksiyon sayesinde hem işitsel olarak vaazı dinliyor hem de görsel olarak takip ediyor'' dedi.

Klasik vaazlarda olduğu gibi vaiz olarak kendisinin kürsüye çıkıp vaaz etmediğini ifade eden Çakır, ''Mihraba geçtim, birer masa ve sandalye koyduk. Sorulu-cevaplı şekilde ders işlerken sözümü kesip o an soru sorabiliyorlar. Ben de cemaate soruyorum ve doğru cevabı ben kendim veriyorum. Bu şekilde katılım fazlalaşıyor, dikkat çekiyor ve cemaat de iyi dinliyor. Ben 30 yıldır görevliyim, bazı vaazlarda bakarsınız insanlar uyur. Ben bu sohbetlerde dikkatleri başka yerde olan cemaat görmüyorum'' ifadelerini kullandı.

''ÖNÜMÜZDEKİ YIL İNTERNETİ DE GETİRECEĞİM''

Teknolojinin imkanlarından yararlanılarak verilen vaazın cemaat üzerinde etkili olduğunu belirten Çakır, ''Önümüzdeki yıl planım şu; interneti de getireceğim. Dünkü sohbette kıblenin tayini meselesi vardı. Şakülle falan gösterdim. Google Kıble var. Onunla kendi evimizde bile kıbleyi tayin edebiliriz. Onu da gelecek sene interneti getirip göstereceğim'' diye konuştu.
''Teknolojinin imkanlarından istifade ederek vatandaşla, cemaatle iletişimi nasıl iyi kurarsınız, bunu yapmaya çalışıyoruz'' diyen Şaban Çakır, ''Kurduğumuz sistemin faydasını da görüyoruz. Bugünkü derste namaz vakitleri meselesini anlatacağım. İbadetler ne zaman yapılmalı, özellikle de namaz hangi vakitlerde kılınır, bunun üzerinde duracağım. Bunları çizelgelerle anlatmaya çalışacağım'' dedi.

''BU SİSTEM HER CAMİYE KURULMALI''

Vaiz Şaban Çakır'ın vaazlarını mümkün olduğunca dinleyen cemaatten öğretmen Ahmet Eraslan, böyle bir vaaz sistemini çok olumlu bulduğunu belirterek, ''Çünkü insanın dikkati 15- 20 dakika sonra dağılıyor. Olmaması gerekir ama insan olarak 15-20 dakika sonra uyukluyoruz. Allah hocamızdan razı olsun, böyle bir sistemi getirdi ve artık vaaz süresi ister 40, isterse 50 dakika olsun, uyuklamadan, dikkatlice vaazımızı dinliyoruz'' diye konuştu.
Eğitim sisteminde de artık sadece sözlü sunuş olmadığını kaydeden Eraslan, ''İletişim, işitsel iletişimin yanı sıra kulağa, göze, beyne hitap edecek şekilde yapılıyor. Hocamızın sunduğu görsel gözümüze, kulağımıza, beynimize, Allah razı olsun kalbimize de hitap ediyor. Mübarek Ramazan ayında hocamızdan faydalanıyoruz. Ben cemaat olarak çok memnunum. Bu şekilde de devam etmesini isterim. Keşke Türkiye'deki en ücra köylerin köşelerine gitsin bu sistem'' diye konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 258
Bu Ay : 3399
Toplam : 3399

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom