346 Yıllık Bahri Camii Yeniden İbadete Açılıyor

Malatya’nın Erenli Beldesi’ndeki tarihî kerpiç caminin restorasyon çalışmalarının tamamlandığı ve ramazan ayı içinde gerçekleştirilecek bir törenle yeniden ibadete açılacağı öğrenildi.

346 Yıllık Bahri Camii Yeniden İbadete Açılıyor Malatya İlçe

İlk defa 1667 yılında Cuma camii olarak inşa edilen, değişik dönemlerde bakım ve onarımı yapılan Bahri Camii, üç yıl devam eden restorasyon çalışmalarından sonra yeniden ibadete açılıyor.

Malatya’nın Erenli Beldesi’ndeki tarihî kerpiç caminin restorasyon çalışmalarının tamamlandığı ve ramazan ayı içinde gerçekleştirilecek bir törenle yeniden ibadete açılacağı öğrenildi.

Yazarlarımızdan Doç. Dr. Cafer Mum tarafından arşiv çalışması yapılarak kamuoyunun gündemine taşınan ve orijinal adının es-Seyyid Molla Ali Cami-i Şerifi olduğu öğrenilen Osmanlı dönemi Türk-İslâm mimarisinin önemli yapılarından olduğu belirtiliyor. Malatya’nın binlerce yıllık tarihî ve geleneksel yapı malzemesi olan kerpiç kullanılarak yapılmış Bahri Camii’nin aradan geçen 346 yıla rağmen hâlâ sapasağlam duruyor olması onun önemini artırıyor. Bir köy camiinin 17. yüzyıldan beri Cuma ve Bayram namazlarına ev sahipliği yapıyor olması caminin ayırt edici özelliklerinden biri kabul ediliyor.

1985’ten beri kullanılmayan Bahri Camii, Malatya KUDEB tarafından restore edildi. Erenli halkı, bu yılın ilk teravih namazını restore edilen camide kılmışlardı. Erenli Belediye Başkanı İrfan Varol, KUDEB Başkanı Levent İskenderoğlu ve yazarımız Doç. Dr. Cafer Mum’un da katıldığı ilk teravih namazında belde halkının duygulu anlar yaşadığı görüldü. Erenli Beldesi ve mücavir köylerde yaşayan ahali tarafından hem cami hem de önemli bir manevi mekân olarak kabul edilen Bahri Camii’nin Ramazan ayı içinde gerçekleştirilecek bir törenle yeniden ibadete açılacağı öğrenildi. Tarihi tam olarak belirlenmeyen açılış törenine yöre halkının yanı sıra Malatya ve Malatya dışından da çok sayıda kişinin katılması bekleniyor. Görüşlerine başvurduğumuz belde sakinleri, bu camideki manevi haz ve huşuu diğer camilerde yaşayamadıklarını ifade ettiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 386
Bu Ay : 4752
Toplam : 4752

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom