At Üretimi Artıyor

Akçadağ ilçesindeki Sultansuyu Tarım İşletmesi’ne önemli gelir sağlayan saf kan Arap Yarış Atı üretiminin git gide arttıyor. Tay üretimi, 2007 yılında 68 iken, 2011’de 89’a yükseldi.

At Üretimi Artıyor Malatya İlçe

 Malatya’da yetiştirilen ünlü Arap yarış taylarının her yıl üretiminin arttırıldığı bildirildi. Yarış atları işletmenin önemli gelir kaynağı durumunda.

Akçadağ ilçesindeki Sultansuyu Tarım İşletmesi’ne önemli gelir sağlayan saf kan Arap Yarış Atı üretiminin git gide arttırıldığı ifade edildi. Tay üretimi, 2007 yılında 68 iken, 2008’de 71, 2009’da 74, 2010’da 84 ve 2011’de 89’a yükseldi.
Sultansuyu Tarım İşletmesi tarafından saf kan Arap atı yetiştiriciliğiyle ilgili şu bilgiler verildi:

“İşletme, ilk kuruluş yıllarından beri atçılık faaliyetlerini sürdürmektedir. Sarayın ve ordunun at ihtiyacını karşılamaya yönelik yetiştirme faaliyetleri zamanla teknolojinin ilerlemesi ile atın iş, ulaşım ve savaş aracı olarak kullanılmasındaki önemini azaltınca atçılık faaliyetleri geleneksel ata sporumuz olan at yarışları için Safkan Arap Atı yetiştiriciliğine yönelmiştir.

İşletmenin toprak yapısı, bitki örtüsü, su kalitesi ve kaynakları, bölgenin iklim şartları safkan Arap atının ırk özellikleri bozulmadan, kemik yapısı, kas ve tırnakları sağlam, uysal, güzel görünüşlü, yaşama gücü yüksek, yarışlarda başarılı safkan Arap atları yetiştirilmesine uygundur. İşletmede halihazırda 99 ana kadro ile safkan Arap atı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Çöl karakterine sahip safkan Arap atı yetiştirmek, bu suretle memleket atlarının kan değişikliğini sağlamak amacıyla, üretim ve ıslah çalışmalarına devam etmekte olan İşletme, halen Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) atçılık faaliyetlerini sürdürdüğü üç işletmesinden biridir.

Safkan Arap tay satışları genel olarak yılda 2 sefer açık artırma usulü ile yapılmaktadır.
Genel olarak 7. ayda, kadro fazlası 18-30 aylık erkek ve dişi tayların satışı yapılmakta Eylül-Kasım ayları arasında da İstanbul Veli Efendi hipodromunda 30 aylık elit erkek taylar açık artırma usulü ile satışa sunulmaktadır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 159
Bu Ay : 159
Toplam : 159

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom