Recep Bulut Aile İçi Sorunları Ele Aldı

Malatya Belediyesi bünyesinde hizmet veren MADEM) Koordinatörü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı Recep Bulut, aile içi anlaşmazlıkların temelinde birbirini anlayamamanın önemli rolünün olduğunu söyledi.

Recep Bulut Aile İçi Sorunları Ele Aldı Malatya Yaşam-Sağlık

alatya Belediyesi Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Aspuzu’da Ramazan Geceleri kapsamında, MADEM tarafından ‘Aile İçi İletişim’ konulu seminer verildi.

Aile ve aile içindeki iletişimi anlatan 13 dakikalık sinevizyon gösteriminin ardından Aile Danışma ve Destek Merkezi (MADEM) Koordinatörü Bulut, ‘Aile İçi İletişim’ konulu seminer verdi. Bulut, aile içi iletişiminin bireyin yaşamında büyük etkisinin olduğuna dikkat çekerek, “İletişim, dil kullanarak ya da kullanmaksınız insanlarla birlikte bir şeyleri paylaşabilmektir.

Ev içerisinde aynı dili kullanırız. Birbirimize bağırırken, hakaret ederken ya da sevgimizi belirtirken aynı dili kullanırız. Ama süreç içerisinde bakarız ki birbirimizle kavgalı olmuşuz. Bunun temel nedeni birbirimizi anlayamamaktan kaynaklanıyor” dedi.

Aile içi iletişimi engelleyen birçok nedenin olduğuna değinen Bulut, şunları anlattı:

“Aile içerisindeki iletişimi kurarken bir takım engellerle karşılaşıyoruz. Aile içerisindeki bireylere emir vererek yönlendirmeye çalışmak, uyarmak, tehdit etmek ahlak dersi vermeye kalkmak, öğüt vermek mantık yoluyla karşımızdaki kişiyi ikna etmeye çalışmak, yargılamak, eleştirmek, suçlamak, övmek, aynı düşüncede olmak, teşhis koymak, ad takmak, alay etmek, yorumlamak, analiz etmek ve tanı koymak iletişim engelinin temelini oluşturuyor. Ailede iletişim koptuğu zaman yaşayacağımız en büyük sıkıntılardan bir tanesi, bireyde korku, kaygı ya da direnç oluşturmasıdır.

Sürekli bağıran bir aile bireyleri içerisinde yaşayan birey, sürekli kendisini savunmaya çekecektir. Ve karşısındaki kişiye karşı her zaman tırsacaktır. Bu nedenle hayatının devamında bu tırsmayı sürdürmeye başlar. Bunun en güzel örneklerini okullarda çocuklarımızı dinlemeye gittiğimizde görüyoruz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 99
Bu Ay : 4528
Toplam : 4528

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom