Haşerelerle Etkin Mücadele Başladı

Sıcakların artmasıyla birlikte yaz aylarında vatandaşlara büyük rahatsızlıklar veren çöp kokuları ve haşere üremeleri ile ilgili olarak Malatya Belediyesi vatandaşları uyararak, dikkatli olmalarını istedi.

Haşerelerle Etkin Mücadele Başladı Malatya Haber

Konuyla ilgili olarak belediye tarafından yapılan açıklamada; sulu ve zamansız dışarıya çıkarılan çöplerin kötü kokuya, su birikintilerinin ise haşere üremesine neden olduğu belirtilerek, bu olumsuzlukların yaşanmaması için bir dizi önerilerde bulunuldu.

Kötü kokuların oluşmasında en büyük etkenin çöplerin sulu ve sızıntısı olan poşetlerle dışarıya bırakılması olduğu kaydedilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Vatandaşların sulu çöpleri konteynırlara atmamaları, çöplerin sularını süzdükten sonra sızdırmaz çöp torbalarında ağzı bağlı bir şekilde akşam saatlerinde konteynırlara bırakmaları, çöp poşet uygulaması olan bölgelerde 20:00-22:00 saatleri arasında çöplerin sızdırmaz çöp poşetlerinde, ağzı bağlı bir şekilde kaldırım kenarına bırakmaları, çöp konteynırlarının yerlerinin değiştirilmeden ağızlarının kapalı tutulmaları, ev ve bahçe içlerinde uzun süreli çöp bırakmamaları gerekiyor.”

Park ve mesire alanlarında piknik sonrası yiyecek ve atıkların poşet içerisine konularak çöp kutularına atmaları istendi.

Vatandaşların bu uyarılara titizlikle uymaları, uymayanlara Kabahatler Kanunu’nun ilgili hükümlerince yasal işlem uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada, vatandaşların rahat ve huzurlu bir yaz mevsimi geçirmeleri için Malatya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde haşereyle mücadele çalışmalarının etkin bir şekilde yapıldığı da belirtilerek, ekiplerin giremediği vatandaşa ait yerlerde vatandaşların dikkatli olmaları istendi.

Haşerelerin ürememesi veya belirli bir noktada toplanmaması için vatandaşlardan; bahçe sulamalarında kullanılan havuzların uzun süre durgun halde bekletilmemesi, bodrum ve çatı katlarda bulunan su vanalarının damlatma yapmamasına dikkat edilmesi, bahçelerde bulunan su kaplarının ağızlarının kapalı tutulması veya ters çevrilmesi, açıkta gıda maddesi bırakılmaması, lavabo ve mutfak giderlerinin dışarıya bırakılmaması istendi.

Süs havuzlarındaki sulara hareket kazandırılması veya suyun boşaltılarak kuru bir şekilde bekletilmesinin, haşerelerin üremesine veya toplanmasına önemli ölçüde engel olacağı vurgulandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 479
Bu Ay : 2008
Toplam : 2008

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom