Gelişimsel Kalça Dispalizi

Yeni doğan bebeklere Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) uygulamasının önemli olduğu belirtildi.

Gelişimsel Kalça Dispalizi Malatya Eğitim

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Yeni doğan Tarama Programları ile hastalıkların erken teşhisi ile bireylerde oluşabilecek dönüşümsüz zararların engellenmesi, topluma getirdiği ekonomik yükün önlenmesi, akraba evliliklerinin azaltılması konusunda toplum bilincinin artırılması, tanı konan bebeklerde bu hastalıklar nedeniyle oluşacak rahatsızlıkları önlemek amacıyla uygun tedavi başlanması ve böylece belli bir refah seviyesine ulaşmalarının sağlanması amaçlanmaktadır. Ülkemizde; Fenilketonüri, Konjenital Hipotiroidi, Biotinidaz eksikliği, Yenidoğan İşitme ve Gelişimsel Kalça Dİsplazisi Taramaları yapılmaktadır.

Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) kalça ekleminin gelişimindeki bir yetersizlikten tam çıkığa kadar çok farklı şekillerde karşılaşılabilen bir ortopedik durumdur. Tüm yeni doğanların, kalça çıkığı açısından muayenelerinin yapılması, riskli ve klinik muayenede şüpheli grubun ileri tetkik için yönlendirilmesi, tedavi gerektiren olgularda erken ve uygun tedavilerin başlatılması, yapılacak cerrahi tedavi ve komplikasyonların en aza indirilmesi amacıyla Gelişimsel Kalça Displazisi Programı yürütülmektedir.

Bu program kapsamında; Malatya Devlet Hastanesi Beydağı Kampusu’nda kamu hastanelerinde görev yapan ortopedi, pediatri ve radyoloji uzmanlarına; merkez toplum sağlığı merkezi toplantı salonunda özel hastanelerde görev yapan ortopedi, pediatri ve radyoloji uzmanlarına GKD eğitimi yapıldı. Eğitim, bulaşıcı olmayan hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü tarafından düzenlendiği ifade edilip, eğitici olarak Şube Doktoru Hacer Kıtay , İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Radyoloji ABD.dan Doç .Dr. Ahmet Sığırcı ve Malatya Devlet Hastanesi ‘nden Ortopedist Hakan Kıvılcım tarafından verildiği kaydedildi.

Düzenlenen bu eğitimle, öyküde veya muayenede risk faktörü tespit edilen yeni doğan bebeklerin hayatlarının ilk 3-6 haftasında GKD açısından Graf yöntemi kullanılarak kalça USG si ile değerlendirilmesinin önemi vurgulandı. Aynı program kapsamında Eylül ayı içerisinde eğitimlerin planlandığı ifade edildi.

Gelişimsel Kalça Displazisi şüpheli bebeklerin sevkinde kullanılacak olan sevk formunun doldurulup, tüm Aile Hekimleri, Radyoloji, Ortopedist ve Pediatristlerin kullanımı hususunda maksimum hassasiyet göstermeleri gerektiği vurgulandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 74
Bu Ay : 6871
Toplam : 6871

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom