Tercihlerinizi Uzmanlarla Yapın

"Çabalarımızın tam da karşılığını tercihlerimizle alacağız." diyen Abdulkerim Işık ÖSYS açıklaması yaptı...

Tercihlerinizi Uzmanlarla Yapın Malatya Eğitim

ADAYLAR TERCİHLERİ ÇOK DİKKATLİ VE ARAŞTIRARAK YAPMALI

Aslında sınavların ve çıktılarının çok çeşitli olması, sınav kılavuzlarının çok kabarık ve yeterince incelenmemesi adaylarda ciddi kafa karışıklıklarına ve yanlış, eski bilgi ve önyargılarla hareket etmesine yol açıyor.

Adaylar tercih yaparken en yüksek puan ile öğrenci alan üniversiteye girmeyi hedef alıp çabalarken aynı anda bununla birlikte, gerçekten kendilerini geliştirebilecekleri en uygun ortamı seçmelerinin dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri olduğunu unutmamalıdır. Tercihler yapılırken bireyin özelliklerinin ve koşullarının dikkate alınmamasından dolayı pek çok öğrencinin okuduğu fakülteden memnun olmadığını ve bir-iki yıl sonra da ayrılarak tekrar sınava girdiklerini hayatlarında önemli gecikmeler yaşadıklarını sıklıkla görüyoruz.

Gençler; kendilerini 'puanım ziyan olmasın', 'açıkta kalmayayım' gibi daha çok dershane, okul, aile ve çevrenin oluşturduğu baskı ile oluşan kaygılara düşmeden kendilerine uygun tercih yapmaya çalışmalıdır.

            Tüm belirsizlikleri aydınlatmanın en sağlıklı yolu ise sınav sistemini ve puan türlerini en iyi yorumlayabilen rehberlik uzmanlarından yardım almaktır. Ancak gerek Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’ne gelen ve gerekse okul rehberlik servislerine gelen adayların daha önceden yaptıkları tercih listeleri incelendiğinde ise çokta işi bilenlerden yardım almadıklarını görüyoruz. Bu konuda adaylarımızın kendileri için daha dikkatli davranmalarını bekliyoruz. Bu yıl da ÖSS Sınav sonuçlarına baktığımızda ilimizin genel anlamda aldığı mesafeyi tercihler döneminde de hiç olmazsa aynı düzeyde tutabilmenin önemi sınava giren adaylarımız açısından daha anlamlıdır.

            Adayların YGS ve LYS olmasına göre puanlarını doğru okumalarını, geçen yılki puanlarla mukayese yaparken puanlardan daha çok yüzdelik dilimler ile sıralamadaki yerlerine göre davranmalarını bekliyoruz. Bununla bitmiyor çünkü bu verilerinde kendi aralarında farklı ilişkileri var. Ayrıca bu yılki yerleştirilecek aday kontenjan sayılarında ciddi bir biçimde değişiklikler  var bunu da dikkate almak gerekiyor.  Bununla birlikte bu yılki sınav sorularının kısmen zorluk dereceleri içermesi puanlarda bazı dalgalanmalara da yol açabilir.

 Ayrıca adayların ortak alanları incelemeleri , bilinmeyen ve çok konuşulmayan ama geleceği bulunan bölümlere yönelmeleri kendi yararlarına olacaktır. Bu nedenlerle adaylar tercihlerini çok dikkatli ve araştırarak yapmalı , kesinlikle bir uzmandan yardım almalıdır.

Adaylar, kendilerine tanınan 30 tercih hakkının tamamını kullanacak bir yaklaşımda olmalıdırlar.

Geçen yıl ilimizden tercih yapan 20.000 civarındaki adaydan yaklaşık 2700’ ü uzmanlarımızla tercihlerini yapmış ve uzmanlarla yapılan tercihlerde % 71 dolayında yerleştirme başarısı sağlanmıştı. Oysa ilimizin genelde yerleştirme oranı %34 dolaylarındaydı. Bu durum uzmanlarla yapılan tercihlerin önemini daha da arttırmaktadır.

Bu konuda, İlimizde Sınava giren adaylarımıza ücretsiz hizmet veren Tercih Danışma Merkezlerine başvurmaları ; SBS için tüm İlköğretim okullarımızda ve Rehberlik ve Araştırma Merkezimizde ; ÖSYS için yine Rehberlik ve Araştırma Merkezimizde ve Cumhuriyet İlk ve Ortaokulunda, tüm ilçelerimizde kurulacak Tercih Danışma Merkezlerimizde hizmet alabilirler. Özellikle üniversiteler, bölümler ve puanlar-başarı sıraları, … vb. bir çok teknik konuda adayların bilemediği / fark edemediği hususlarda uzmanların kritik önemi söz konusudur. İlimiz merkezindeki Tercih Danışma Merkezlerimizde toplam 18 uzmanımız görev alacak.

Şunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız ki; tercihlerle sadece mesleğimizi değil bugünden sonra nasıl bir hayat yaşayacağımızın da kararını vermiş oluyoruz. Geleceğimiz tercihlerimizdir.

Bu yılki tercih süreci 08 – 18 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak.

Uzm.Psk.Dan.Abdulkerim IŞIK

Tercih Danışma Merkezleri İl Koordinatörü

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 868
Bu Ay : 2436
Toplam : 2436

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom