Sağlık Yarışmaları İle İlgili Bilgi Verilecek

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, sağlık alanında düzenlenecek yarışmalarla ilgili bilgi verdi.

Sağlık Yarışmaları İle İlgili Bilgi Verilecek Malatya Yaşam-Sağlık

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, “Hayat bizlere verilen en değerli armağandır. Hayatın kaliteli bir şekilde devam ettirilebilmesi kişinin ve toplumun sağlıklı olabilmesi ile mümkündür.

Sağlık bu kadar önemliyken ona tek yönlü bir bakış açısı ile yaklaşmak doğru olmayacaktır. Sağlığı bütüncül bir yaklaşımla ele almak, başka bir deyişle sağlığı geliştirmek çıkış noktamız olmalıdır. Sağlık eğitimi, sağlıklı çevre, sağlıklı yaşam biçimi, sağlık göstergelerinde iyileşme, yaşam kalitesinin yükselmesi, sağlıklı yaşamla ilgili olumlu davranış biçimlerinin her biri, sağlığı geliştirme programının parçalarını oluşturmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Yakıcı, açıklamasına şöyle devam etti:

“Sağlığı geliştirmek için verilecek sağlık eğitimi, kuru kuruya bilgiyle yapılabilecek bir iş değildir. Bu eğitimi verirken resim, video, gösteri sanatları, şarkılar, hikayeler gibi araçlarla sürece renk katmak gerekir. Bu renklilik hem öğrenmede akılda kalıcılığı artıracaktır hem de keyifli bir eğitim ortamı oluşturacaktır. Diğer taraftan kullanılan bu materyaller eğitim için iyi bir motivasyon kaynağıdır. Yarışmalar bu coşkunun artmasında iyi bir yöntemdir. Ancak şu algının da değiştirilmesi gerekiyor. Eğitim amaçlı yapılan yarışmalar insanların birbirleriyle rekabet etmesi için oluşturulan ortamlar değildir, temel gayeleri her insanın sahip olduğu kapasitenin en yükseğini kullanma becerisini geliştirmektir. İşte o zaman yarışmaların büyülü gücü doğru kullanılmış olur.”

Yakıcı, amaçlar doğrultusunda 4 yarışma açıldığını kaydederek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türk Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Derneği ‘Sindirim Öyküleri’ başlıklı bir yarışma açtı. Çocukla ilgili sindirim sistemi, beslenme ve karaciğer hastalıklarını konu alan bu yarışmaya herkes katılabilir. Yarışmayla ilgili bilgilere; www.sindirimoykuleri.com, http://www.pedgastro.org/page.php?ID=16 adreslerinden ulaşılabilir.
İstanbul Aydın Üniversitesi ‘Do De mi Sağlık’ adlı eğitici şarkı sözü yarışmasını duyurdu kısa bir süre önce. Son başvuru tarihi 31 Ekim 2013 tarihi olan yarışma hakkında ayrıntılı bilgilere; http://www.aydin.edu.tr/doremiilesaglik/ adresinden ulaşılabilir.

Prematüre Bebek Koalisyonu tarafından düzenlenen ‘Prematüre Hikayeleri’ yarışmasına 31 Ağustos 2013 tarihine kadar hikayeler gönderilebiliyor. Yarışma hakkında detaylı bilgiye www.prematurehikayeleri.com adresinden ulaşılabilir.

Bahsedeceğim son yarışma Malatya Tabip Odası tarafından düzenlenen ‘Şiddete Beyaz İsyan’ başlıklı hikaye yarışması. Sağlık alanında çalışan kişilerin başvurabileceği bu yarışma hakkındaki ayrıntılı bilgilere www.siddetebeyazisyan.com adresinden ulaşılabilir.

Sağlık eğitimine katkı sunmayı amaçlayan bu dört yarışmaya sizlerin de katılımını bekliyoruz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 242
Bu Ay : 2786
Toplam : 2786

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom