Beklenen Uşak Atandı

Ülkede geçici başbakanlığa Liberal muhalif lider Muhammed El Baradey getirildi. Müslüman Kardeşler, Baradey'in başbakanlığını tanımayacaklarını açıkladı.

Beklenen Uşak Atandı Dünya

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri bir darbeyle devrilmesinin ardından oluşturulan yeni geçici yönetimde, cumhurbaşkanından sonra başbakan da belli oldu.

Ülkede geçici başbakanlığa Liberal muhalif lider Muhammed El Baradey getirildi. Müslüman Kardeşler, Baradey'in başbakanlığını tanımayacaklarını açıkladı.

Mursi yanlıları, darbeye karşı halkı Pazar günü kitleler halinde sokağa dökülmeye çağırdı.

İHANETİ İTİRAF ETTİ

Mısır'daki askeri darbeye destek veren Nobel Barış Ödüllü Mısırlı siyasetçi Muhammed el-Baradey, Mursi'nin askeri yolla devrilmesi için Batı'yla uzun süre ikna ve pazarlık çalışması yaptığını itiraf etti. 

New York Times'a açıklamalarda bulunan Baradey, Batılı ülkeleri, Mısır'ın meşru başkanı Muhammed Mursi'yi devirmeye ikna etmek için çok fazla çalıştığını ve Mursi'nin cebren devrilmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Müslüman Kardeşler liderlerinin tutuklanmasını ve İslami televizyon kanallarının kapatılmasını da savunan Baradey, "Güvenlik görevlileri açıkcası çok endişeliler. Ortada bir deprem var ve biz bu sarsıntıları kontrol altında tutmalıyız" şeklinde konuştu.

"Şiddetten kaçınmak için bazı tedbirler alıyorlar" diyen Baradey, açık bir suçlama olmamaması halinde herhangi bir gözaltı ve tutuklama olmaması gerektiğini söyledi.

KERRY VE ASHTON'LA UZUN UZUN GÖRÜŞTÜM

Darbenin yapıldığı gün, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve AB Dış İlişkiler Komiseri Catherine Ashton'la uzun uzun konuştuğunu kaydeden Baradey, Mısır hükümetinin yeniden demokratik bir biçimde şekillenmesi için yardım istediğini söyledi.

BARADEY'İ BAŞA GETİRME ÇABALARI

Öte yandan, Muhammed El Baradey'in kurulacak geçici teknokrat hükümete başkanlık etmesi için ülkedeki çabalar sürdürülüyor. Bizzat Baradey'in kendisi de bu çalışmaların içinde. Baradey, Sisi ordunun darbe kararını açıklarken, hemen arkasında oturuyordu.

NOBEL ÖDÜLLÜ DARBECİ

2005 yılında Nükleer enerjinin askeri amaçlar için kullanımını engellemeye çalıştığı için Nobel Barış Ödülü alan Baradey'in ödülünü iptal edilmesi için bazı parti liderleri de harekete geçmiş durumda. Mısır'da Vasat Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam Sultan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) eski Başkanı ve Düstur Partisi Lideri Muhammed El Baradey'in Nobel Barış Ödülü'nün iptali için İsveç Akademisi'ne dilekçe göndereceklerini açıkladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 325
Bu Ay : 3769
Toplam : 3769

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom