Kayısı Tatlısı Guinness Rekoru Kırdı

21. Kayısı festivalinde, Dünyanın En Büyük Kayısı Tatlısı Porsiyonu kategorisi ile Guinness rekoru kırıldı.

Kayısı Tatlısı Guinness Rekoru Kırdı Dünya

Malatya Valiliği ve Malatya Belediyesi tarafından Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu ve Malatya Ticaret Borsası’nın desteği ile kayısı tatlısı rekor denemesi yapıldı. Mişmiş Park fuar alanında gerçekleştirilen rekor denemesinde Guinness Türkiye Temsilcisi ve Hakemi Seyda Subaşı Gemici de hazır bulunurken, deneme mehteran takımının gösterisi ile gerçekleştirildi. Vali Vasip Şahin ve Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın katılımı ile kayısı tatlısı bulunan kazan tartılmak üzere terazinin üzerine konuldu.

Yapılan rekor denemesi hakkında bilgi veren Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı Yalçın Manav, “Yaklaşık bir aydır çaba gösteriyoruz. Guinness’de 12 bin kategori var. 12 bin birincisini açtırdık çabalarımız sonucunda. Kayısı tatlısı yapma kategorisi verildi. Kilogram olarak da 200 kilonun üzerinde olacak dendi.

Kaymak olacak, tereyağından yapılacak, kayısılar tek tek açılarak içerisine kaymak konacak, olduktan sonra da tek tek sıraya dizilerek, her sıraya öğütülmüş ceviz olacak ve hepsi bir kapın içinde olacak deniliyor. Bunun ismi Guinness Rekorlar Kitabı’nda bir porsiyon diye geçiyor” dedi.

Törende konuşan Belediye Başkanı Çakır ise, “Malatya’yı adete bir sanayi şehrine, Malatya’yı bölgede bir cazibe merkezine dönüştürmek temel hedefimiz. Dolayısıyla burada temel amacımız gerçekten dünyada sayılı olan, çok önemli bir ürün olan Malatya’mız için ve eşi benzeri hiçbir bölgede olmayan bu kayısıyı mutlaka tanıtmamız gerekiyor. Bunun için güzel bir etkinlikti” diye konuştu. 

Vali Şahin de, “Malatya’mızın stratejik önemi olan kayısıyı dünyada daha fazla insana tattırabilmek ve ekonomik bir değer haline getirebilmektir bütün amacımız. Hem Malatya’nın kültürel değerlerini, hem ekonomik değerlerini dünyaya tanıtmaktır” dedi. 

Guinness Türkiye Temsilcisi ve Hakemi Seyda Subaşı Gemici, “Bugünkü rekor denememizin adı; Dünyanın En Büyük Kayısı Tatlısı Porsiyonu. Böyle bir kategori Guinnnes Records’da yoktu. Guinnnes Records, özellikle Malatya için, Malatya festivali için böyle bir rekor kategorisi açmaya karar verdi. Yeni bir kategori olduğu için bir minimum koydu. Minimumda 200 kilogram ağırlığında bir tepside sunulması gereken kayısı tatlısı. Kayısı tatlısı yapılması için tabi ki kurallarımız da var. Her kayısının biri ortadan bölünüp, ortaya krema ya da kaymak konulması gerekiyor. Bir sıra tepsiyi dizdikten sonra fındık, ceviz ya da fındık o arzuya göre, diğer katımızı da aynı şekilde büyütüyoruz. Ardından terazide tartıyoruz” şeklinde konuştu. 

Seyda Subaşı Gemici, sonucu açıklamadan önce Vali Şahin, Belediye Başkanı Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Kavuk, Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Nalçacı ve Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı Yalçın Manav sahneye davet edildi. Gemici, “Malatya Valiliği ve Malatya Belediyesi tarafından düzenlenen, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu ve Malatya Ticaret Borsası tarafından desteklenen Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından organize edilen dünyanın en büyük kayısı tatlı porsiyonu rekoruna bugün hep birlikte şahitlik yaptık. Minimim kategori 200 kilogram idi, tarttık sonucumuz tam 342 kilo 51 gram. Malatya bu rekor size yakışır, Allah’ınıza kurban. Yeni bir dünya rekoru” dedi. Gemici, daha sonra Guınness Rekor Belgesi’ni Başkan Çakır’a sundu. 

Vali Şahin ise tören sonrası yaptığı açıklamada, “Rekor artık Malatya’nın. Öyle bir rekor kırıldı ki, inşallah uzunca bir süre Malatyalılar bunu kırmadıkça başkalarının kırması mümkün değil. Öyle görünüyor. İnşallah bu rekor daha ileride yine Malatyalılar tarafından kırılacaktır” diye konuştu.

Rekor denemesi için yapılan kayısı tatlısı, daha sonra alanda bulunan vatandaşlara ikram edildi. İkram esnasında zaman zaman izdiham yaşandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 488
Bu Ay : 2017
Toplam : 2017

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom