Suriyeli Mülteci Sayısı 3 Bini Buldu

Malatya’ya gelen Suriyeli mülteci sayısının 3 bin’e yaklaştığı bildirildi.

Suriyeli Mülteci Sayısı 3 Bini Buldu Malatya Haber

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hamza Demiralp, merkez Fatih Köyü, 1. Organize Sanayi Bölgesi arka kısmına kurulan ve 12 Haziran’dan beri misafirlerin kabul edildiği Malatya Beydağı Konaklama Tesisi (MABEK) olarak isimlendirilen konteyner kente yerleştirilen Suriyeli sayısının gün geçtikçe arttığını söyledi.

MABEK’te 2 bin konteynerde, 10-15 bin kişinin barınabileceğini söyleyen Demiralp, “Konteyner kentimizde; okul, cami, güvenli, sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, market, biçki-dikiş kursları gibi sosyal etkinlikler ile su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar yer almaktadır. Suriye’den ülkemize gelen misafirlerimize dünya standartlarının çok üzerinde geçici barınma hizmetleri sunulmaktadır” dedi.

Demiralp, MABEK’e Malatya Belediyesi Esenlik Şirketi’nin market açıp, mültecilere verilecek kart ile alış veriş yapacaklarını kaydederek, mültecilerin kendi yemeklerini kendilerinin ağız tatlarına göre yapacaklarını ifade etti.

Demiralp, Suriyeli mültecilerin MABEK’ten ayrılmalarından sonra burasının muhafaza edileceğini dile getirip, “Ülkemizin birinci derecede deprem bölgesi olması ve zaman zaman yaşanan sel ve su baskını, çığ ve heyelan gibi afetlere her zaman hazırlıklı olmak zorundayız. İstemesek de bu tür olaylar yaşanmakta can ve mal kaybına sebep olmaktadır. İlimize yapılan bu konteyner kent, bu tür afetlerde mağdur olan vatandaşımızın geçici olarak ihtiyaçlarının karşılandığı kalıcı ve her an hazır olan aktif bir yerleşim merkezi olacaktır” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 112
Bu Ay : 4478
Toplam : 4478

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom