Kore Savaşının 63. Yıl Dönümü

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şube Başkanı Bayram Akdemir, “Türk tugayı savaş süresince birçok kahramanlıklara ve başarılara imza atarak Kore Savaşı tarihinde önemli bir yer almıştır” dedi.

Kore Savaşının 63. Yıl Dönümü Malatya Haber

Bayram Akdemir, dernek binasında dernek yöneticileriyle birlikte yaptığı basın açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Tüm şehitlerimize ve ebediyete intikal eden şehit ve gazilerimize rahmet, sağ olan gazilerimize sağlıklı günler dilerim. Kore Yarımadası Rusya’nın Japonya’ya 1945 Ağustos’unda savaş ilan etmesiyle kuzeyde Rus istilasına uğramış ve 38’inci paralelden itibaren Rusya ve ABD tarafından geçici olarak ikiye bölünce Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan ve öncülüğünü ABD kuvvetlerinden oluşan Birleşmiş Milletler kuvvetleri, Güney Kore’nin yardımına gitmişlerdir. Kore Savaşı’nda Birleşmiş Milletlerin dünya barışını korumak amacıyla oluşturduğu ordu içinde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri 17 Ekim 1950 tarihinde General Tahsin Yazıcı komutasında 5 bin 90 kişilik bir tugay ile Kore Savaşına katılmıştır.

Bu Türk Tugayı savaş süresince birçok kahramanlıklara ve başarılara imza atarak Kore Savaşı tarihinde önemli bir yer almıştır. Bu başarılardan bir tanesi olan Kum Kale’de bin 52 rakımlı tepenin ele geçirilmesinde Yüzbaşı Ruknettin Ural komutasında aynı toprağın dört bucağından gelmiş, kimi uzun boylu, kimisi zayıf, kimisi esmer ama Allah’a inançları tam olan 11 asker 17 Nisan 1952 tarihinde destan yazmışlardı. Türk Tugayı Kore’de 700’den fazla şehit vermiş 200 kişi de yaralanmıştır. 1950 yılında başlayan Kore Savaşı 1953 yılına kadar devam eden Kore Savaş alanında 15 devletin askeriyle birlikte omuz omuza savaşan kahraman Türk askeri, kahraman bir ulusun kahraman evlatları olduklarını cihana gösterdiler.

Kore gazilerine ‘Kahramanlar’ demekle, bu güzide insanları kavramamız, onları anlayabilmemiz mümkün değildir. Her biri farklı öykülere sahiptir. Onlar Kore vatanında kenetlenip dünyanın en büyük güçlerine karşı zafer kazandılar. Kore Savaşında Türk Tugayı dünya barışı için Kore savaşına giderken sanki düğüne gidiyor, ölmeyi düşünmeden atalarımız gibi Türk’ün asker olduğunu yiğitçe göstererek aziz milletimize ve dünyaya gösterdiler. Kore Savaşında Türk’ün başını dik tutması için canlarını veren şehitlerimizi kalplerimizde hiç sönmeyecek bir saygı ve sevgi ateşiyle anıyoruz. Ruhları şad olsun.” 

Kore Gazilerinden Mehmet Fatih Karslıoğlu, Cumali Küçükaslan ve Veli Beylik ise, Kore Savaşı’na katılmalarını duygulu şekilde anlatı.
Malatya’dan Kore Savaşı’na 241 asker katıldığı, şu anda Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şubesi’ne eşleri ile birlikte 32 Kore Gazisi’nin üye olduğu, 12 Kore Gazisi’nin Malatya’da hayatta olduğu belirtildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 620
Bu Ay : 4064
Toplam : 4064

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom