Bakan Şimşek'in Malatya Ziyareti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Malatya’nın büyükşehir olmasıyla birlikte kaynaklarının artacağını belirterek, “Şu anki bütçe ikiye katlanacak. Bu sayede Malatya Belediyemiz çok daha büyük hizmetler üretebilecek” dedi.

Bakan Şimşek'in Malatya Ziyareti Malatya Haber

Malatya’ya gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı ziyaret etti. Ziyarette Vali Vasip Şahin, AK Parti Malatya milletvekilleri Mustafa Şahin, Öznur Çalık, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ve iş adamı Ahmet Çalık ile birlikte kalabalık bir heyet de hazır bulundu. Bakan Şimşek’i Malatya’da ağırlamaktan onur duyduklarını belirten Belediye Başkanı Çakır, Mehmet Şimşek’i bölgenin bakanı olarak gördüklerini söyledi. Malatya ile ilgili herhangi bir sorunu Bakan Şimşek’e götürdüklerinde çözümü noktasında büyük gayret sarf edildiğini belirten Çakır, Türkiye’nin ekonomik olarak dünyada gıptayla izlenmesinde Bakan Şimşek’in rolü olduğunu söyledi.

Malatya Belediyesi’nin yaptığı hizmetlerden kısaca bahseden Çakır, “4 yıllık süreçte Malatya’nın geleceğini düşünerek önemli çalışmalara imza attık. Malatya’mızda şehir yenileme çalışmaları başlattık. 160 cadde ve sokakta yenileme çalışmaları yaptık. 110 kilometre yağmur suyu drenaj kanalları yaptık. 130 kilometre içme suyu şebeke hattı yeniledik. Asbestli borulardan çelik borulara geçtik. 80 kilometre civarında kanalizasyon şebeke hattı çalışması yaptık. 76 kilometre yol açma ve genişletme çalışması gerçekleştirdik. 14 belediyemizi ilgilendiren yeni katı atık sahası ve bertaraf tesisinin inşaatına başladık. Temelini attığımız Yaşam ve Spor Merkezi bittiğinde insanlar daha rahat spor yapabilecekler. Nikah Sarayı projemiz 30 dönüm içerisinde yaklaşık 6 milyon liraya mal olacak. Sanat galerisi ve sanat sokağı çalışmalarımız devam ediyor. Birçok mahallemizde semt konakları ve belediye sosyal tesisleri açtık. İçinde sınıflar ve atölyeler var, toplantı salonları var. Türkiye’de bir ilk olan trambüs projesine imza attık” dedi.

Belediye Başkanı Çakır’ı güzel hizmetlerinden dolayı tebrik eden Bakan Şimşek, bu güzel hizmetleri görmek için Malatya’da bir tur atmanın yeterli olacağını söyledi. Malatya’ya her geldiğinde değişikliği fark ettiğini belirten Bakan Şimşek, “Hem çevre düzenlemesiyle hem de şehirdeki dönüşümle biz de bu ilerlemeyi gözlemliyoruz. Güzel hizmetlerinizden Allah razı olsun. Malatya büyükşehir olmasıyla birlikte kaynakları artacak. Şu anki bütçe ikiye katlanacak. Bu sayede Malatya Belediyemiz çok daha büyük hizmetler üretebilecek. Yani daha çok para yatırıma gidecek. Biz bütçeden, yerel vergilerden daha fazla kaynak aktaracağız. Bu çok önemli. Hem yerel yönetimlerin elini güçlendirecek hem de Malatya’daki bu büyük dönüşümü daha hızlı tamamlamanızın önünü açacak. Yapılan hizmetler önemli ve güzel. Bu başarınızın artarak devam edeceğine inanıyorum. Hep beraber çalışacağız. Böylece Malatya’mız daha da güzelleşecek” diye konuştu. 

Ziyaret sırasında Belediye Başkanı Ahmet Çakır, kayısının tanıtım ve satışına yönelik yaptığı katkılardan dolayı THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’ya Belediye Meclisi tarafından kararlaştırılan fahri hemşerilik beraatını verdi. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun Malatya kayısısının THY uçaklarında ikram edilmesinde önemli rol oynadığını belirten Çakır, “Malatyalılar olarak kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da, artık Malatya nüfusuna geçtiğini belirterek, “Anadolu topraklarında yetişen stratejik ürünleri 237 noktaya ulaştırıyoruz. Bu çalışmalarımız bize Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi olmamızı sağladı. THY uçaklarının yüzde 60’lık bölümünü yabancılar kullanıyor. Bu vesileyle de kayısılarımızın kalitesini artırmak istiyoruz” dedi. Topçu, daha sonra Belediye Başkanı Çakır’a THY’nin Malatya adlı uçağının maketini hediye etti.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ayrıca, Malatya’nın gelişimine önemli katkılar sunan işadamı Ahmet Çalık’a da kayısı kristali hediye etti. Çakır’ın çok başarılı hizmetler ürettiğini belirten Çalık, Çakır’a başarılarının devamını diledi.
Ziyarette ayrıca Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e kayısı hediye ederken, Maliye Bakanlığı ile ilgili Bakan Şimşek’e bir dosya sundu.

Ödül Törenine Katıldı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gezi Parkı olaylarına yönelik değerlendirmesinde dışarıdaki saldırıları anladıklarını, ancak içerdeki fitneyi anlayamadıklarını söyleyerek, Mayıs ayında Cumhuriyet tarihinde ilk kez faiz oranlarının yüzde 4.7’ye düştüğünü ifade etti. Bakan Şimşek’in katıldığı ödül töreninde bir kişi ayağa kalkarak “Beyin okuma yoktur , yalan söylüyorlar.” diye bağırdı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde Malatya Aktif İşadamları Derneği (MAKİAD) tarafından düzenlenen Ekonomi Ödülleri törenine katıldı. Bakan Şimşek buradaki konuşmasında, “Bilmenizde fayda var, Türkiye 2002 yılında topladığı her 100 Lira verginin 86 Lirası devletin borç faizine gidiyordu. Bakın bu çok önemli. Halbuki geçen seneye bakın, geçen sene topladığımız her 100 Lira verginin nerdeyse 84 Lirası hizmete gitmiştir. Yani Türkiye çok temel yapısal bir sorunu çözmüştür. Nedir bu yapısal sorun? Milletten topladığımız kaynaklar, tekrar bu güzel milletimize hizmet olarak dönmüştür. Faiz bütçeleri yerine esnek bütçeleri yapmışız. Bu çok önemli. Sizin bugünü anlayabilmeniz için biraz tarih faydalı olur” diye konuştu.

“CUMHURİYET TARİHİNDE İLK KEZ FAİZ ORANLARI MAYIS AYINDA EN DÜŞÜK DÜZEYDE SEYRETTİ”

Şimşek şunları söyledi, “Gerçekten Türkiye kriz dönemlerinde astronomik faiz oranlarını bulmuştur. Fakat Mayıs ayı ilginç bir aydır, Türkiye açısından. Faizin Cumhuriyet tarihinin en düşük düzeyde gittiği yüzde 4.7’ye indiği bir dönemdir. 10 yıllık bir sürecin sonucunda bütün kötü niyetlere rağmen kredi derecelendirme kuruluşları eninde sonunda gerçeği görüp notu arttırmak zorunda kalmıştır.”

Gezi olayları hakkında da değerlendirme yapan ve yapancı yatırımcılara Türkiye’ye gidilmemesi konusunda bilgilerin gönderildiğini aktaran Bakan Şimşek, “Biz dünyada bir çıkar lobisinin olduğunu, daha doğrusu bir yarış olduğunu biliyoruz, bir çatışmanın her zaman işler güçte olduğunu biliyoruz, fakat içerde bu fitneler, tabiî ki güçlü bir katılımın olmasını doğrusu anlamaktan zorluk çekiyoruz” ifadelerini kaydetti.

Bakan Şimşek, “Sivil bir anayasa olmazsa, olmaz. Herkesin kendisinin tanımını gördüğü ve bulduğu bir anayasa. İnşallah hep beraber yapacağız” dedi.

Vali Vasip Şahin ise, sadece hükümetin yaptığı işlerle ülkenin büyüyemeyeceğini söyleyerek, sivil toplum kuruluşu ve kurumların gayretiyle ülkenin büyüyeceğini kaydetti.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmasında üretime katkı sağlayan herkesin ödüllendirilmesi ve onlarla gurur duyulması gerektiğini ifade etti.

MAKİAD Başkanı Suat Sarın, “Ülkemizin 2013 hedefi 500 milyar dolar ise Malatya’nın ihracatı en az 1 milyar dolar olmalıdır” diye konuştu.

MAKİAD Ekonomi Ödülleri kapsamında Yılın Girişimci Ödülü Ali Kılıç’a, Gönül Köprüsü Ödülü Şaban Taçyıldız’a, Ortaklık Kültürü Ödülü, Ortak Girişim Group adına Bayram Dağaşan’a, Malatya’nın Tanıtımına Katkı Ödülü THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’ya, Yurtdışında Yaptığı İşlerde Öne Çıkan Hemşehrimiz Ödülü işadamı Mahmut Baştürk’e, Sosyal Sorumluluk Ödülü Yakup Öztürk’e, Eğitime Katkı Ödülü Mehmet Ali Aydınlar’a, Yılın İşkadını Ödülü Dr. Fethiye Ersan’a, Yılın İşadamı Ödülü Ahmet Çalık’a ve MAKİAD Özel Ödülü Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e verildi.

Bu arada ödül törenine Bakan Şimşek ile birlikte Vali Vasip Şahin, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Mustafa Şahin, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, işadamı Ahmet Çalık ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 431
Bu Ay : 2975
Toplam : 2975

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom