Av. Sarıoğlu'ndan Vilayet Parkı Açıklaması

Malatya Barosu eski Başkanı Selahattin Sarıoğlu, “Vilayet Parkı ile ilgili olarak Akademik Bilirkişiler Kurulu Raporundaki eleştiri ve önerileri mutlaka dikkate almalıdır” dedi.

Av. Sarıoğlu'ndan Vilayet Parkı Açıklaması Malatya Haber

Selahattin Sarıoğlu, Vilayet Parkı tadilat tartışmalarıyla ilgili olarak yayımladığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bir işlemle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verilebilmesi için yasanın aradığı iki koşulun birlikte var olması gerekir. Bu koşullardan biri işlemin açıkça hukuka aykırı olması, diğeri uygulanması durumunda giderilmesi güç veya olanaksız zararların doğacak olması. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararını, bu iki koşulun birlikte gerçekleşmiş olduğu saptamasıyla verdiğine göre demek ki son karar davanın kabulü, işlemin iptali şeklinde olacak. Öyleyse belediye önce parkın çevresiyle birlikte imar planını bir kez daha değiştirmeli.

Bu değişikliği yaparken, mahkemenin 2006 yılındaki iptal gerekçelerine ve görülmekte olan davadaki Akademik Bilirkişiler Kurulu Raporundaki eleştiri ve önerileri mutlaka dikkate almalıdır. Park alanı artık Belediye’ye geçmiş olduğundan bununla ilgili bir değişiklik yapmamalıdır. Ayrıca bu nedenle Parkın yeni düzenleme projesini Sivas’a onaylatma gereği de bulunmamaktadır.

Yaya yolunun önünü kesen Trafo Binasının yeri park alanına dahil edilmelidir.

Trafo yerinin altı, WC ve lavabo, üstü yeşil alan olmalı gerek rant alanı gerekse görüntü estetiği bakımından burada bir üst yapılaşma kesinlikle olmamalıdır.

Parkın güneyinden geçen imar yolu azami ölçüde daraltılarak tek şeride düşürülmeli, elde edilen yer park alanını katılmalıdır.

Park aleyhine genişletilerek adeta bir meydan haline getirilen iş merkezinin bulunduğu köşe dönemeç, bir otobüsün dönebileceği duruma getirilmelidir.

Parkın Vilayet yan tarafındaki yola kaldırım yapılmalı bu yaya yolu parktan değil caddenin daraltılmasından elde edilmeli ve İnönü Alanına değin sürmelidir.

Park içindeki tüm beton ve taşlar sökülmeli, park içi yollar dokuya uygun gereçten yapılmalıdır.

Parkın genişleyen bölümüne derhal yeni ağaçlar dikilmeli, kökleri havada kalmış ağaçlar toprak altına alınarak hayatları kurtarılmalıdır.

Yapılacak bu işler mahkemece durdurulan proje ve plan değişikliğinin değil yeni imar planı değişikliğinin ve projenin uygulaması olacağından mahkeme kararına uymamak anlamında da olmayacaktır.

Bu değişikliğe ilişkin belgelerin yürüyen dava dosyasına konulması ile davada büyük bir olasılıkla ‘Konusuz kalan davada karar verilmesine yer olmadığı’ kararı verilebilecektir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 16
Bu Ay : 1869
Toplam : 1869

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom