İslah Edilen Meralar Yayılıma Açıldı

Mera Islah ve Amenajman Projesi" kapsamında Aşkale ilçesine bağlı Merdiven köyünde ıslah edilen mera, törenle otlatmaya açıldı.

İslah Edilen Meralar Yayılıma Açıldı Bölge

Erzurum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından uygulanmakta olan "Mera Islah ve Amenajman Projesi" kapsamında Aşkale ilçesine bağlı Merdiven köyünde ıslah edilen mera, törenle otlatmaya açıldı. 
İl Müdürlüğü tarafından uygulanmakta olan "Mera Islah ve Amenajman Projesi" kapsamında Aşkale ilçesine bağlı Merdiven köyünde ıslah edilen mera, Vali Yardımcısı Abdurrahman İçyer, Daire Başkanı Mesut Akdamar, İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhlis Macit, Proje Danışmanları Prof. Dr. Mustafa Tan- Prof. Dr. Binali Çomaklı, kurum amirleri, çevre köylüler ve Merdiven köylülerin katıldıkları törenle otlatmaya açıldı.

Meranın açılış konuşmasını yapan Merdiven köyü muhtarı Murat Tanğ, katılımcıları selamlarken, İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş; “4342 sayılı Mera Kanunu” hükümleri gereğince 2012 yılında hazırlanarak uygulamaya konulan ve toplam 10.327 dekar alanda ıslah çalışması yapılan Merdiven köyüne ait meranın, uygulama süresinin 3 yıl, toplam maliyetinin ise 265.493,5 TL olduğunu söyledi.

Erdurmuş, "2013 yılında 3 bin da'lık alanda 60 bin Kg. kompoze gübre (20:20:0) kullanılarak gübreleme çalışması yapılmıştır. Köy merasına 30 adet sıvat kurulmuştur. Köyde proje destekli 150 da korunga 20 da silajlık mısır,150 da Macar fiği ve 275 da alanda da yonca ekimi gerçekleşmiştir." dedi.

Bu tip projelerin yapılış amacının; düşük verimli meraların düzeltilerek, kontrolsüz otlamanın disipline edilmek suretiyle meraya olan aşırı baskının azaltılması ve hayvanlarımızın yem ihtiyacını karşılamak olduğunu belirten Zekeriyya Erdurmuş, Erzurum'un yüzde 65'inin çayır ve meralarla kaplı olduğunu vurguladı.

Vali Yardımcısı Abdurrahman İçyer'de, meranın Merdiven köyü halkına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 258
Bu Ay : 7055
Toplam : 7055

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom