Malatya'da Taksim'e Destek Eylemi

Malatya’da İstanbul Taksim’deki olayları protesto eylemi olaysız sona erdi.

Malatya'da Taksim'e Destek Eylemi Malatya Haber

 Polise taş, pet şişe ve cam şişe atan grubu diğer eylemciler engellemeye çalışırken, eyleme katılan parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile görüşen Vali Vasip Şahin, “Sağduyulu davranan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

Paşaköşkü Yeşilyurt Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık bin kişilik grup, Paşaköşkü Camii önünden Emeksiz Caddesi üzerindeki AK Parti il binasına yürümek istedi. Polis ekipleri Yeşilyurt Caddesi girişinde TOMA aracı ile set oluşturdu. Polis ekipleri aynı anda 3 tane itfaiye aracını da AK Parti önünde bekletti. Telsizden ekiplere anons yapan Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, “Grup yöneticileri ile görüşün, ikaz edin. Aksi takdirde müdahale edileceğini söyleyin” uyarısında bulundu. Polisin engeline takılan eylemcilerden bir grup taşkınlık çıkartarak polisin üzerine yürümek istedi. Polis ekipleri sesli anons aracı ile eylemcilerin taşkınlık yapmamalarını ve provakatif davranışlara kapılmamalarını istedi. CHP İl Başkanı Enver Kiraz ve Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Yunus Millioğulları polis aracından eylemcilere anons yaparak, eylemin amacına ulaştığını belirterek, provokasyonlara gelmemelerini istediler. Ancak eylemciler arasındaki küçük bir grup, yapılan uyarılara tepki göstererek polislere pet şişe, cam şişe ve taş attı. Bu esnada polisin anons aracı olarak kullandığı ekip aracının arka camı kırıldı. Taşkınlık yapanlara yine eylemcilerin tepki gösterdiği ve taş atmamaları yönünde uyarıda bulundukları görüldü.

Vali Vasip Şahin, Emniyet Müdürü Mustafa Aygün ile birlikte eylemin yapıldığı noktaya gelerek, burada bir pastanede CHP, KESK, EMEP, ADD, Pir Sultan Derneği yöneticileri ile görüştü. Vali Şahin, grup yöneticileri ile görüşme yaparken eylemciler dağılmaya başladılar. Emniyet yetkilileri, olaysız bir şekilde dağılan eylemcilere anons ile teşekkür etti. 

Vali Vasip Şahin yaptığı açıklamada, “Ben tüm sağduyulu davranan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Malatya yıllarca bir takım tecrübeler yaşadı. Tecrübelerde birtakım acı deneyimleri edindi. Bu yüzden Malatya çok dikkatli, çok soğukkanlı, sağduyulu. Tüm kesimlerinde aynı hassasiyet, aynı dikkat ve aynı itinalı davranış hakim durumda. Bugünde inşallah öyle oldu. Bütün vatandaşlarımıza özelikle sükunet tavsiye ediyorum. Demokratik tepkilerini göstermelerini kanunlarımızda mevzuatlarımız izin veriyor, anayasal bir haktır. Buna saygı duyuyoruz. Bu demokratik hakkı kullanırken başkalarının haklarının ihlal edilmemesi de en önemli prensiplerden birisidir. Kanun ve nizam hakimiyetini sağlamak gibi bizim ayrıca bizim yönetim, valilik ve emniyet olarak görevimiz var. Burada o dengeyi sağlamaya çalışıyoruz. Toplumun huzur ve sükununu bir taraftan muhafaza ederek, toplumdaki kardeşlik duygusunun bozulmasını engel ederek bir taraftan çalışırken, diğer taraftan da insanların bir takım demokratik haklarını kullanması noktasında da yasaların izin verdiği ölçüde onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi. 
Eylem olaysız şekilde sona erdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 655
Bu Ay : 1278
Toplam : 1278

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom