Malatya'da Çevre Yürüyüşü

Malatya'da, Kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve öğrencilerden oluşan kortej yürüyerek çevre günü etkinliği yapıldı.

Malatya'da Çevre Yürüyüşü Malatya Yaşam-Sağlık

Dünya Çevre Haftası etkinlikleri başladı

 Başkan Çakır: Katı atık sahamız projelerimizin en büyüğü. Malatya’nın 50 yılına yetecek bu sahada katı atıklar daha planlı bir şekilde depolanacak ve ayrıştırılacak.

İçerisinde bulunduğumuz Dünya Çevre Haftası dolayısıyla bir dizi etkinlikler düzenlenirken, Malatya Valiliği ve Malatya Belediyesi iş birliğiyle organize edilen etkinliklerin ilki kortej yürüyüşüyle başladı.

Kortej yürüyüşü öncesinde Belediye binası önünde toplanan kalabalığa Malatya Belediyesi mehter takımı bir konser verdi. Öğrenciler, izciler, Bisikletçiler Derneği başta olmak üzere çok sayıda vatandaş ile sivil toplum kuruluşlarının katıldığı kortej yürüyüşü öncesi Belediye Başkanı Ahmet Çakır bir konuşma yaptı.

Çevreye duyarlı gençleri ve çocukları bir arada görmenin kendilerini mutlu ettiğini belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Belediyesi’nin gelecek nesillere daha iyi bir çevre bırakmak için sürdürdüğü çalışmaları anlattı.

Gelecek nesillere temiz ve yeşil bir çevre bırakmanın insanlık görevi olduğunu vurgulayan Başkan Çakır, “Malatya Belediyesi olarak çevreyle ilgili önemli ve büyük projeleri hayata geçirdik. Katı atık sahamız bu projelerimizin en büyüğü. Malatya’nın 50 yılına yetecek bu sahada katı atıklar daha planlı bir şekilde depolanacak ve ayrıştırılacak. Bu tesisimizin en büyük özelliği çevreye zarar vermeyecek olmasıdır. Çalışmalarımız büyük oranda tamamlandı. Eski katı atık sahamızda düzenlemeler yapıyoruz. Çevreye zararlarını en aza indirmek için çalışmalar yapıyoruz. Metan gazından elektrik üretimi için de çalışmalara başladık. Ayrıca eski sahamızda ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları yapıyoruz. Yine şehirler için en önemli çevre çalışmalarından bir tanesi de arıtma tesisleri. Buralardan çıkan çamurlar her zaman sorunlar teşkil eder. Bununla da ilgili çalışmalarımız var. Çamuru çevreye faydalı hale getirecek bir tesisin projelerini de hazırlıyoruz. Amacımız bu yıl temelini atarak Malatya’mıza kazandırmaktır” dedi.

Çevreyi temizlemekten öte önemli olanın çevreyi kirletmemek olduğunu vurgulayan Başkan Çakır, “Bunun için çevre bilincinin oluşması gerekiyor. Caddelerimizi, sokaklarımızı, parklarımızı evimiz gibi temiz tutmalıyız. Bu bilinçte olmayan insanlarımızı mutlaka uyarmalıyız. Temiz bir şehir, temiz bir ülke için her insan üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Malatya Belediyesi olarak bu duyarlılığı oluşturmak adına yıl boyunca çeşitli kampanyalar yaptık. Atık pil toplama kampanyası, yerinde ayrışım ve kullanılan yağların geri dönüşümü kampanyaları buna birer örnek” şeklinde konuştu.

Kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve öğrencilerden oluşan kortej daha sonra öğretmenevine kadar yürüdüler. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 404
Bu Ay : 7550
Toplam : 7550

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom