81 İl Öğrencilerine Çanakkale Gezisi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 81 vilayetten ortaöğretim öğrencilerinin, Çanakkale Destanı’nın önemini kavramalarına ve milli şuurlarının güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Gelibolu gezilerine başladıklarını söyledi.

81 İl Öğrencilerine Çanakkale Gezisi Türkiye-Dünya

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 81 vilayetten ortaöğretim öğrencilerinin, Çanakkale Destanı’nın önemini kavramalarına ve milli şuurlarının güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Gelibolu gezilerine başladıklarını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün öğrencileri bu iş için özel kurulan kampta ağırlayacağını belirten Veysel Eroğlu, 81 vilayet valiliğine yazı yazarak, geziye katılacak öğrencilerin bildirilmesini istediklerini kaydetti.

‘Gelibolu Öğrenci Gezileri’ne iştirak edecek 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin öğretmenleri ile birlikte Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kocadere Çadırlı Kamp Alanında misafir edileceğini ifade eden Eroğlu, Gelibolu Yarımadası ile Milli Park içindeki anıt, müze, savaş alanlarının görevli personel eşliğinde gezdirileceğini söyledi. Bakan Eroğlu, bu maksatla Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü’nce Eceabat ilçesinde 600 kişi kapasiteli çadırkent kurulduğunu bildirdi.

İLK ETAPTA 4 BİN ÖĞRENCİ

Gezilere iştirak edenlerin yol, iaşe ve zaruri ihtiyaçlarının Bakanlık tarafından karşılanacağını dile getiren Eroğlu, ilk grubun 27 Mayıs’ta Gelibolu’ya geldiği organizasyon kapsamında 81 vilayetten 4 bin civarında öğrencinin alanı ziyaret etmesinin beklendiğini vurguladı. Şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınlarına öncelik verileceğinin de altını çizen Veysel Eroğlu, bu hizmetin her yıl devam edeceğini bildirdi.

Çanakkale Zaferi’nin milletimiz için tarihi dönüm noktalarından biri olduğuna işaret eden Eroğlu, “Çanakkale Zaferi, tarih sahnesinden izleri silinmek, yok edilmek istenen bir milletin vatanını ve varlığını canı pahasına nasıl savunacağını bütün dünyaya göstermiştir. Çanakkale Harbi’nde, büyük bir azim ve başarı gösteren ecdadımız sadece küçük bir toprak parçasını savunmamış, bir milletin kaderini tayin etmiş, dünya tarihine de yön vermiştir. Bu şuuru gelecek kuşaklara aktarmak vazifemizdir” diye konuştu.

23 ADET PROJEYİ 2014 YILI SONUNA KADAR TAMAMLAMAYI PLANLIYORUZ”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı aslına uygun olarak düzenlediğini ifade eden Eroğlu, “Çanakkale Harbi'nin ziyaretçilere çeşitli tanıtım ve sunum teknikleri ile anlatılması ile ziyaretçilerin günümüz ve geçmiş zaman arasında bir yolculuğa çıkarılması maksadıyla tesis ettiğimiz Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ile Çanakkale ruhunun en iyi şekilde yaşatılmasına gayret ediyoruz. Çanakkale Kara ve Deniz Muharebelerinin 100. yılı münasebetiyle üzerinde çalıştığımız 23 adet projeyi de 2014 yılı sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

2015 yılına kadar da Çanakkale Muharebelerine katılan birliklerin yürüyüş güzergahı yollarının yapımı, Seddülbahir, Çamburnu ve Bigalı Kaleleri Restorasyonu ve Tanıtım Merkezi Projesi, Çanakkale Destanı Ormanı, Şehitler Abidesi Merasim Alanı Düzenlemesi ve şehitliklerin düzenlenmesi gibi projelerin de tamamlanacağını söyleyen Eroğlu, “Bu çalışmaların dışında Şehitler Coğrafyası projesi dahilinde, tespit edilen 35 şehitliğin 14’ünde 16 bin 562 aziz şehidimizin isimleri belirlenerek isimleri mezar taşlarına işlendi, geriye kalan 21 şehitlikte de çalışmalarımız bütün hızıyla devam etmektedir” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 302
Bu Ay : 3746
Toplam : 3746

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom