Tahmini Rekolte; 413 Bin Ton

Malatya’da 2013 yılı tahmini yaş kayısı rekoltesinin 413 bin ton olduğu bildirildi.

Tahmini Rekolte; 413 Bin Ton Malatya Ekonomi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi yaptığı açıklamada, kayısının tomurcuklanmasından itibaren başlayıp, kayısı için tüm doğal risklerin sona erdiği Mayıs ayı sonuna kadar süren çalışmalar sonucunda 2013 yılı kayısı rekoltesi 413 bin 40 ton yaş kayısı olarak tahmin edilmiştir” dedi.

“İlimiz ekonomisinde önemli bir paya sahip olan kayısının yıllık üretimi (rekoltesi) başta üreticilerimiz olmak üzere, ihracatçılarımız, kayısı üretiminde çalışan İlimiz tarım işçileri, Çevre illerden gelerek ilimizde çalışan tarım işçileri ve Malatya ekonomisine olan dolaylı katkısı nedeniyle de Malatya halkının tamamını ilgilendirmektedir.

Kayısı ile ilgili olarak her yıl rekolte çalışmaları İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü öncülüğünde, kayısıyla ilişkili tarafların katılımı ile oluşturulan heyet marifetiyle yapılmaktadır. Bu heyet; İl Müdürlüğümüz, Malatya Kayısı Araştırma İstasyon Müdürlüğü, Kayısı Vakfı Ticaret Borsası ve Ziraat Odası temsilcilerinden oluşmaktadır” diyen Selvi, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Rekolte çalışmaları kayısının tomurcuklanmasından itibaren başlayıp, kayısı için tüm doğal risklerin sona erdiği Mayıs ayı sonuna kadar sürmektedir.

Bu yıl özellikle 18 Mart 2013 gününü 19 Mart 2013 gününe bağlayan gecede ve diğer tarihlerde meydana gelen dondan dolayı çukur yerler, taban araziler ve dere kenarlarında kayısıların çiçeklenme döneminde hasarın yüksek olduğu, diğer yerlerde ise meyve tutumunun iyi olduğu, İl genelinde 2012 yılına göre yüzde 40-45 oranında rekolte kaybı yaşandığı tespit edilmiştir.

Mayıs ayı içerisinde yağan dolu zararı ile ürün zedelenmelerinin olduğu, bu durumun da meyve kalitesini düşürdüğü görülmüştür. İlimizde toplam 7 milyon 137 bin 800 adet meyve veren kayısı ağacı bulunmaktadır. 2013 yılı kayısı rekoltesi 413 bin 40 ton yaş kayısı olarak tahmin edilmiştir. Bu rekoltenin 43 bin 296 tonunun yaş kayısı olarak tüketileceği tahmin edilmektedir.

Geriye kalan 369 bin 744 tonu kurutmalığa ayrılacak kayısı miktarıdır. Kurutmalığa ayrılacak bu kayısıdan yaklaşık olarak 89 bin 400 ton kuru kayısı elde edileceği tahmin edilmektedir. İlimizde üretilen kayısının yaklaşık yüzde 10’u yaş olarak değerlendirilirken yüzde 90’ı kuru olarak değerlendirilmektedir. İlçeler bazında değerlendirme yapıldığında en fazla üretimin sırasıyla Hekimhan, Darende, Akçadağ, Merkez ve Battalgazi İlçelerinde gerçekleşeceği tahmin edilmiştir. Bu 5 ilçede üretilen kayısı miktarı yaklaşık İlimiz kuru kayısı miktarının 2/3 ünü oluşturmaktadır."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 480
Bu Ay : 1103
Toplam : 1103

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom