Darısı Malatya'ya

Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, ilk hasadı yapıldığında 12 liradan alıcı bulan sofralık kayısının, 2 ila 3 lira arasında değişen fiyatlarla satıldığını söyledi.

Darısı Malatya'ya Türkiye-Dünya

Mersin'in Mut ilçesinde bu yıl kayısı altın yılını yaşıyor. 

Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, ilk hasadı yapıldığında 12 liradan alıcı bulan sofralık kayısının, 2 ila 3 lira arasında değişen fiyatlarla satıldığını belirterek, "Fiyatlar geçen yıllara oranla çok çok iyi" dedi.

Üretilen kayısının ilk olarak sebze haline geldiğini belirten Acar, "İç piyasa ve dış piyasada büyük bir canlılık var. Bu yıl çiftçimiz hasattan çok memnun. Mut’ta şu an 18 ihracatçı firma sebze halinde kayısı alımı yapmaktadır. Çağatay, septik ve İtalyan Tokalı kayısı cinsi 2 ila 3 TL'den alıcı bulmakta. Üretimde yarı olmasına karşın bu cinsler halen fiyatını korumakta. En çok talep gören Bebeko cinsi kayısıların ise 1 hafta içerisinde hasatına başlanacaktır. Günlük iç ve dış piyasaya halden 200–250 ton arasında kayısı gidiyor" diye konuştu.

Dünyanın ilk turfanda kayısı üretiminin Mersin'in Mut ilçesinde olduğunu ifade eden İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Levent Abaş, "İlçede bu yıl 55 bin 240 dekar alanda kayısı üretimi yapılıyor. Bu alan içerisinde beklenen hasatın ise 76 bin ton olduğunu, 2012 yılında yaklaşık 80 bin ton kayısı üretildi. Bu yıl ise 26 bin ton kayısı ihraç edilmesini ve 35 milyon dolar gelir bekliyoruz" dedi.

Akdeniz ülkelerinden Fransa, İtalya ve İspanya'dan önce kayısı hasatının Mut'ta gerçekleştiğini anlatan Abaş, kayısının Romanya, Ukrayna ve Letonya ülkelerine ihraç edildiğini vurguladı. Abaş, "Hedefimiz, uzakdoğu ülkelerinden Çin ve Japonya pazarına kayısı satmak. Yapılan girişimler sonucunda Japonya'dan bir heyet geldi. Bazı incelemelerde bulunan Japon heyet ile yapılan görüşmelerde olumlu sonuçlar ortaya çıktı. Hedefimiz, ileriki tarihlerde Uzakdoğu pazarına da kayısı ihracatı yapmaktır. Bu yıl kayısı altın çağını yaşamaktadır. Yapılan toplantılarda çiftçilerimiz de memnuniyetlerini dile getirmektedir" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 17
Bugün : 37
Bu Ay : 7674
Toplam : 7674

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom