Malatya'ya katı atık entegre tesisi

AK Parti Malatya Milletvekili Fuat Ölmeztoprak, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın denetiminde Belediyenin girişimleriyle 'Katı Atık Bertaraf ve Depolama Tesisi...'

Malatya'ya katı atık entegre tesisi Malatya Haber

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Malatya Milletvekili Fuat Ölmeztoprak, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın denetiminde Malatya Belediyesi'nin girişimleriyle Malatya'ya 'Katı Atık Bertaraf ve Depolama Tesisi' kurma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
Malatya Milletvekili Ölmeztoprak, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Malatya merkez Kapıkaya köyünde bulunan Yaygın tepesiyle Benev tepesi arasındaki 52 hektar alanın katı atık bertaraf ve depolama tesisi için Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından uygun bulunduğunu ifade etti.
Çevre ve Orman Bakanlığı'nın atık yönetimi eylem planında Malatya ilinin tehlikeli atık ara depolama inşası için önceliklendirme listesinde 2.aşamada yer aldığını belirten Ölmeztoprak, Katı Atık Planı 2.aşama projesinde 4 pilot bölgenin seçildiğini söyledi. Günümüzde kent belediyelerinin karşılaşmış olduğu önemli sorunlar arasında, atıksu ve katı atıkların yani çöplerin toplanması, taşıtılması, değerlendirilmesi ve zararsız hale getirilmesinin olduğunu ifade eden Ölmeztoprak, "Katı atıkların bertaraf
edilmesi, yeraltı ve yerüstü su kirliliği, toprak kirliliği vb. kirliliklerin önlenmesi açısından da faydalı olacaktır" dedi.
Milletvekili Ölmeztoprak, uygunsuz çöp depolama alanlarında metan gazı çıktığı için çöplerin tutuşabildiğini, cam kırıklarının mercek görevi yaparak yangınlara neden olabildiğini ve çevre kirliliğine yol açtığını, yanlış ve uygunsuz çöp depolama alanlarına karşı, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın özellikle son 6 yılda yaptığı çalışmalarla 'Katı Atık Bertaraf Tesisleri' yapılması konusunda büyük adımlar attığını vurguladı.

"15 TESİS VARKEN, 38'E ÇIKTI"
AK Parti iktidarıyla katı atık entegre tesis sayısında büyük oranda artış yaşandığını, 2003 yılında Türkiye'de toplam 15 tesis varken, bu rakamın 2008 sonunda 38'e çıktığını vurgulayan milletvekili Ölmeztoprak, rakamların bu konuda alınan mesafeyi gösterdiğine işaret etti. Ölmeztoprak, bu mesafede daha fazla yol kat edilmesi ve sürecin hızlandırılması için 2008-2012 yıllarını kapsayan 'Katı Atık Eylem Planı'nın Çevre Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü kapsamında hazırlandığını ve 2012 yılı
sonu itibariyle katı atık bertaraf tesislerinin 50 milyonu aşkın kişiye hitap etmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade etti.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 25
Bu Ay : 4391
Toplam : 4391

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom