'Depremle Yaşamak' Paneli

Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı (TÜTEV) Malatya Şubesi’nin organizesi ile Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Salonu’nda düzenlenen “Depremle yaşamak” konulu panel ilgi gördü.

'Depremle Yaşamak' Paneli Malatya Eğitim

Panele, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Doç.Dr. Salih Yılmaz, Uşak Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç.Dr. Haydar Baytan Özmen, İnönü Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Gülmustafa Şen, Malatya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde görevli Uzman Mustafa Türker katılıp konuşma yaptılar.

Türkiye Teknik Elemanları Vakfı Malatya Şube Başkanı Şaban Sağlam yaptığı açış konuşmasında, ’’Ülkemiz deprem kuşağı altında bulunmaktadır. Deprem bilinci bizlere 1999 Marmara depremi ile oluşmaya başladı. Ülkemizde olan bu deprem, deprem bilincinin oluşması açısından bir milat olmuştur. Bu deprem sonrası yapı mevzuatında çok köklü değişiklikler oldu. Yeni yapılan binaların depreme dayanıklı yapılması anlamında ciddi denetimler ve yaptırımlar var. Şuan gelinen nokta itibariyle ciddi mesafeler kat edildi.

Ortada bir gerçek oluştu. Buda 2000 yılında önce yapılan yapıların dayanıklı olup olmadığı bilinmemektedir. Halkın çoğunluğu 2000 yılından önceki yapılan yapılarda ikame etmekteler.

Son Van depreminde 2000 yılında önce yapılan yapılar yıkılırken aynı bölgede 2000 yılında sonra yapı denetimine uygun yapılan yapıların yıkılmadığı, dimdik ayakta durduğunu görüldü. Demekki’’deprem öldürmez, bina öldürür’’ tezini doğrulamaktadır.

Malatya’mızda 1. derece deprem kuşağı üzerinde bulunmakta. Yeni yapılan yapılarda mühendislik açısından kaliteyi görüyoruz. 2000 yılından önce yapılan yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekiyor. Depremsellik testlerinin yapılması gerekiyor. Bu çalışmaya ne yeterince teknik eleman var. Ne de ekonomik güç var. Fakat Ümitsizliğe düşmememiz gerekir. Son çıkan 6306 sayılı yasaya göre afet riski altında olan yerlerde yapılandırmalar başladı’’ dedi.

Panelistlerden, Doç.Dr. Salih Yılmaz, yapıların depreme karşı güçlendirilmesi, Yrd. Doç. Dr. Haydar Baytan Özmen de mevcut yapıların deprem performansını etkileyen faktörler nelerdir hakkında sunum yaptı. Yrd. Doç.Dr.Gulmustafa Şen, deprem kaynaklı zemin hasarlarının değerlendirilmesi, Mustafa Türker de temel afet bilincinde ilk 72 saat konularında bilgi verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 381
Bu Ay : 7527
Toplam : 7527

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom