Halk Oyunları Grup Müsabakaları Başladı

Malatya’da Okullar Arası Yıldızlar ve Gençler Halk Oyunları Grup Müsabakaları yapıldı.

Halk Oyunları Grup Müsabakaları Başladı Malatya Kültür-Sanat

Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen grup müsabakaları öncesinde açılış töreni yapıldı. Açılış töreninde konuşan Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Temsilcisi Kemal Deniz, “Sevgili gençler, sizler bu ülkenin, bu vatanın yiğit evlatları olarak kültürümüzü yaşatmaya çalışan, onları mutlaka ileriye doğru taşımaya çalışan yiğit birer savaşçısınız. Bu nedenle sizden sonra gelecek olan kuşaklara halk oyunları ve yerel kültürümüz adına rehber olacağınızı düşünüyorum” dedi.

Halk oyunları usta öğretici ve antrenörlerine de bir çağrıda bulunan Deniz, “Sizler işinizi bilincindesiniz. Ama yarışma tekniği adına ya da yarışmada daha güzel olsun düşüncesiyle oyunlarımıza lütfen dışarıdan gereksiz eklemeler yapmayın. Çünkü yüzyıllardır süregelen tecrübelerin, yaşantıların, sosyal hayatın sonucunda ortaya çıkan halk oyunlarımız zaten kendiliğinden oluşmuş güzelliklere sahiptir. Bu nedenle bunları bozmamak adına oyunlarımızın arasına yeni şeyler katmamak gerekir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadi Fındıklı ise, halk oyunlarının gelecek nesillere aktarılması adına gençlerin önemli bir işlevi yerine getirdiklerini kaydederek, “Türkiye Halk Oyunları Federasyonu diğer federasyonlara benzemez. Kalbimizin derinlerinde yeriniz var. Tepeden tırnağa giymiş olduğunuz giysiler, oyunlarınızı icra ederken duyduğunuz tüm nağmeler Anadolu’nun bağrından çıkmış, bizim öz malımızdır. Onun için sizleri kutluyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından müsabakalara geçildi. Müsabakalara Sivas, Diyarbakır, Adıyaman, Bingöl, Malatya ve Elazığ illerinden toplam 19 okul katıldı.

Müsabakalar sonucunda dereceye giren okullar şöyle oluştu: Yıldızlar Kategorisi Düzenlemesiz Dalda, “Birinci Malatya Muhittin Öz Mumcu İlköğretim Okulu, ikinci Diyarbakır Süleyman Nazif İlköğretim Okulu, üçüncü Diyarbakır Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu.”

Yıldızlar Kategorisi Düzenlemeli Dalda, “Birinci Sivas Münire Mustafa Aydoğdu YİBO, ikinci Diyarbakır Şair Sırrı Orta Okulu, üçüncü Adıyaman Zeynep Turgut Orta Okulu.”

Gençler Kategorisi Düzenlemesiz Dalda, “Diyarbakır Fatih Lisesi birinci, Elazığ Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi ikinci, Malatya Orgeneral Eşref Bitlis Lisesi üçüncü.”

Gençler Kategorisi Düzenlemeli Dalda, “Diyarbakır Fatih Lisesi birinci, Malatya Gazi Anadolu Lisesi ikinci, Adıyaman Ticaret Meslek Lisesi üçüncü.”

Dereceye giren okullara, düzenlenen törenle kupa ve madalyaları takdim edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 122
Bu Ay : 1690
Toplam : 1690

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom