Arapgir'de Tarihi Eserlerde İnceleme

Malatya’nın Arapgir İlçesi’nde Mir-i Liva Ahmet Paşa Camisi olarak bilinen ve Kubbesi olmayan camide yapılan yenileme çalışmaları sırasında dökülen sıva kaldırılınca üzeri sıvanmış tarihi motiflerden oluşan minber ortaya çıktı.

Arapgir'de Tarihi Eserlerde İnceleme Malatya İlçe

Vakıflar Malatya Bölge Müdürü Aliseydi Akduman Arapgir’deki tarihi eserlerin bir bir onarılarak ayağa kaldırıldığını belirterek, “Ahmetpaşa Camiisindeki sıvaların kaldırılmasıyla ortaya çıkan motifli minberin günümüze kadar korunarak gelmesi bizleri son derece sevindirdi. Restore edildiğinde Mir-i Liva Ahmet Paşa Camisi gerek mimarisiyle ve gerekse de tarihiyle Dünya turizminin de ilgisini çekecektir” dedi.

Arapgir İsakoğlu Mahallesi’nn bulunan Mir-i Liva Ahmet Paşa Camiinin kitabesine göre cami, 1128h. (1716m.) tarihinde, Osmanlı padişahı III. Ahmet’in annesi Rabia Gülnus Ematullah Sultan’ın kethüdası, Arapgirli Veliyüddin oğlu Hacı Muhammed Efendi tarafından yaptırıldığı yazıyor. Günümüze kadar gelen bu tarihi Cami Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilerek restore edilmeye başlandı. İşi alan firma caminin iç kısmında bulunan ve yer yer dökülen sıvaları kaldırınca, yerden tavana kadar uzanan 3 metre genişliğindeki motiflerden oluşan minber ortaya çıktı.
Dikdörtgen şeklinde yapılan ve kubbesi olmayan, kesme taştan yapılan Camide ortaya çıkarılan bu motifler Camiye olan ilgiyi artırdı.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 535
Bu Ay : 3979
Toplam : 3979

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom