Dünya Çiftçiler Günü

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, “Dünyadaki açlık ve dengesiz beslenme sorunlarının çözümü tarımsal üretimle mümkündür” dedi.

Dünya Çiftçiler Günü Malatya Ekonomi

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada çiftçilerin sorunlarını dile getiren Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, "Türkiye’de 80 bin köy ve mezrada, 2 bin 300 beldede yaşayan yaklaşık 23 milyon insanın ekmeğine alın terini katarak, bıkmadan usanmadan yılın her mevsiminde binbir zorlukla çalışan insanın bayramı olarak kendisini özel hissettirme günü olarak kutlanmaktadır. 14 Mayıs bütün Dünyada 7 milyar, ülkemizde 75 milyon insanın gıda ihtiyacını bütün zorluklara rağmen karşılayan, toprağını işleyen, hayvanına bakan, besleyen insanların günü.

Her geçen gün üretim alanları daralan, ekonomik olarak diğer sektörlere yenik düşen bir sektörün yılmaz yorulmaz, her yıl bir başka umutla heyecanla üretmeye devam eden insanların günü. Yaşadığı birçok sıkıntıya rağmen alın terinin hakkını alamaması, yarınına umutla bakamaması nedeni ile çiftçilerimiz 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nün dünyadaki tüm çiftçiler ile birlikte coşku ile bayram havasında kutlandığını bilmiyorlar. Bu nedenledir ki sadece 14 Mayıs değil, yılın her günü alın teri ile çalışan, üreten çiftçilerin günü olması gerekir” ifadelerini kullandı.

Çiçek, "Tabiatla uğraşıyor, tabiatla bütünleşiyoruz. Bu günün kutlanmasının sebebi, baharın gelmesi, çiftçilerin tarlanın başına dönmesi yeni umutlar taşımasındandır" diyerek şunları söyledi:

"Biz çiftçilerimizi korumazsak topraklarımızda üretim yapanlar bizim çiftçilerimiz olmayacak ve Dünya Çiftçi Günü'nü kutlamak için çiftçi de bulamayacağız. Kamu yararı ilkesi doğrultusunda, çiftçilerimizin çıkarına uygun bir tarım politikası belirlenmeli, tarımsal üretim planlı yapılmalı ve Türk çiftçisi korunmalıdır.

Çiftçilerimize düşen görev ise kendi sorunlarına çözüm üretmek için güç birliği yapmalıdırlar. Dünyadaki açlık ve dengesiz beslenme sorunlarının çözümü tarımsal üretimle mümkündür. Tarım sektörünü harekete geçirerek, üretimi gerçekleştirecek güç çiftçilerdir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 826
Bu Ay : 7972
Toplam : 7972

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom