Engelliler Haftası

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Malatya Şube Başkanı Ali Haydar Koyun, “Kamudan başlayarak engelli istihdamının artırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Engelliler Haftası Malatya Haber

Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada engellilerin sorunlarını dile getiren TSD Malatya Şube Başkanı Ali Haydar Koyun, “Evlerine hapsedilmiş on binlerce engelli, bir gün kendilerine de hayatın güleceğine olan umutlarını her gün biraz daha tüketecektir.

Bütün bunlar, böylesi bir güne uygun düşmeyebilir. Ama bizlerin ne kutlama yapmaya ne de birilerini mutlu etmek için hoş görünmeye dermanımız yok.

Çünkü yapılan bazı düzenlemeler ile sorunlarımız iyileştirileceğine daha da kötüleşiyor.
Sürekli olarak her yıl değiştirilen Sağlık Kurulu Rapor Yönetmeliği ile yüzde 40 engellilik raporu almak zorlaştırılmıştır. Bir kolu, bir bacağı, bir gözü olmayan, boyu kısa olan vb durumda olan insanların rapor alması tamamen imkansız hale getirilmiştir.

2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı yasa ile 7 yıl içerisinde fiziki engeller kaldırılacak ve bizler de herkes gibi kamu hizmetlerine rahatlıkla erişebilecektik. En azından artık kamu alanları, ulaşım araçları engellilerin kullanabileceği hale getirilecek diye sevinmiştik. Ancak 7 yılın sonunda yine yasa değiştirilerek fiziki engellerin kaldırılması süresiz bir şekilde ötelendi” ifadelerini kullandı.

“2022 sayılı yasa ile verilen engelli aylıklarının insan onuruna yaraşır bir yaşam için gerekli düzeye çıkarılmasını talep edip beklerken bu aylıkları almayı neredeyse hayal haline getirdiler. Verdikleri ile yaşamayı ise bir mucizeye bağladılar. Bizler ayrıcalık peşinde koşmuyoruz. Herkesle eşit koşullarda, herkesle eşit haklarla, herkes kadar özgür olarak yaşamak istiyoruz. İster merkezi hükümet, isterse yerel yönetimler; ister kamu isterse özel kurum ve kuruluşlar olsun engellileri de hesaba katmalarını bekliyoruz. Bizler önümüzdeki yıllarda, engelliler haftasında, dünya engelliler gününde bu ağır sorunlardan kısmen de olsa kurtulmuş olmayı diliyoruz. Bunun yapılabilir olduğuna inanıyoruz, gerçekleştirmek için öncelikle tüm engellileri örgütlü mücadeleye davet ediyoruz” diyen Koyun, taleplerini de şöyle sıraladı:

“Hükümete, meclise, siyasete sesleniyoruz, engellileri krizin girdabından kurtarmak için bir an önce engelli aylıklarındaki sorunun giderilmesi ve insan onuruna yaraşır bir yaşam için gerekli düzeye çıkarılmasını,
Sağlık kurulu raporları yönetmeliğinin yeniden düzenlenerek yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini,
Fiziki çevre ve toplu ulaşım araç ve sistemlerinin derhal engellilere uyumlu hale getirilmesini,
Kamudan başlayarak engelli istihdamının artırılmasını talep ediyoruz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 572
Bu Ay : 3056
Toplam : 3056

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom