Bunu Hortum Yaptı

Muş’un Varto ilçesine bağlı Yayla köyünde etkili olan hortum, birçok evin duvarlarını, elektrik, telefon direklerini ve ağaçları yıkarken, 22 evin çatısını da yerinden söktü.

Bunu Hortum Yaptı Bölge

Muş’un Varto ilçesine bağlı Yayla köyünde etkili olan hortum, birçok evin duvarlarını, elektrik, telefon direklerini ve ağaçları yıkarken, 22 evin çatısını da yerinden söktü. 

Muş’un Varto ilçesine 30 kilometre mesafede, 45 haneli ve 350 nüfuslu Yayla köyünde dün öğleden sonra çıkan hortumda birçok evin duvarı yıkılırken, 22 evin çatısını da yerinden söktü. Hortumla birlikte elektrik direkleri ve ağaçlar da yerinden söküldü. Köyde birçok ev kullanılamaz hale gelirken; Muş Vali Yardımcısı Fatih Demir, Varto Belediye Başkanı Gülşen Çelebi, İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ile Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ (VEDAŞ) ekipleri köye gitti.

Köylülerden Nazife Bingöl, evlerinin büyük hasar gördüğünü belirterek, "Öğleden sonra dolu yağdı. Sonra aniden hortum çıktı. Çocuklarımızı alarak evlere girdik ama hortum çok büyüktü. Her şeyi önüne katarak götürdü. Evlerin çatılarını, duvarlarını, ağaç ve elektrik direklerini yerinden söktü. Şimdi çocuklarımızla birlikte dışarıda kaldık. Sığınacağımız bir yer yok. Biz dışarıda olmuş olsaydık birçok kişi ölecekti. Çok şükür ölü yok. Yardım bekliyoruz" dedi.

Köylülerden Zübeyde Gezer ise, "Hortum her şeyi önüne katıp götürdü. Evlerimizi yıktı, çatılar uçtu. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Her şeyimiz harap oldu. Çocuklarımızla dışarıda kaldık. Bize yardım gönderilmesi gerek. Evsiz kaldık bu yağmurun altında. Çadır istiyoruz" diye konuştu.

“KÖYLÜYÜ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

Olay sonrası köyde incelemelerde bulunan Muş Vali Yardımcısı Fatih Demir, yaptığı açıklamada, "İl Afet Acil Durum Müdürlüğünce yerinde gerekli tespitler yapıldı. İlk aşamada hasar tespiti yapıldı. Bununla ilgili çalışmalarımızı yapacağız. Özellikle acil ve ivedilikle getirilmesi gereken malzemeleri Kızılay'dan getireceğiz. Köyümüzde 22 evin hasar gördüğü tespit edildi. Devlet ve valilik olarak üzerimize düşen görevi yapacağız”dedi.

BDP İlçe Başkanı Gıyasettin Altın ise, "Yayla köyü, çıkan hortum nedeniyle harabeye dönmüş. Burada halkımızın evleri yıkılmış, çatıları uçmuş, direkler yerinden sökülmüş. Köylülerimizin evleri yıkıldığından oturulamaz durumda. Yağış da var. Halkımızdan isteğimiz, köylülerimize acilen yardım eli uzatmalarıdır. Özelikle tüm Varto halkından Yayla köyüne yardım yapmalarını istiyoruz" çağrısında bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 859
Bu Ay : 2427
Toplam : 2427

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom