Geleneksel 7. Rışvan Şenliği Yapıldı

Rışvanlar Kültür Eğitim ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu tarafından "Geleneksel 7. Uluslararası Bahar Şenliği" Gaziantep’in Araban ilçesinde gerçekleştirildi.

Geleneksel 7. Rışvan Şenliği Yapıldı Malatya Kültür-Sanat

Gaziantep Rişvanın ev sahipliğinde Rışvanlar Kültür, Eğitim ve Dayanışma Derneğinin düzenlemiş olduğu Bahar Şenliği; Araban ilçesinin Gecehöyüğü mezrasında yapıldı.

Bölgenin mülki idarecileri, siyasi parti ve sivil toplum temsilcileri katıldılar.

Başta Malatya, Batman, Sivas, Şanlı Urfa, Adıyaman, Kahraman Maraş, olmak üzere  gelen Rışvan Dernek ve temsilcileri ile Ankara , Konya, Suriye den ise  aşiretine mensup  aileler katıldılar.

Açılışın Kur'an-ı Kerimle ve dualarla başladığı etkinlikte, çeşitli bölgelerden gelen aşiretin dernek başkanları ve bilim adamları takdim edildikten sonra programa geçildi. Sırasıyla okunan şiirler, Mevlevi semahı, halk oyunları, uzak doğu sporları gösterisi, sanatçıların icrası ve daha sonra aba güreşlerinin yapılmasıyla program gün boyu devam ettiği belirtildi.

Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir Gecehöyük mezrasında düzenlenen şenliğin açılışında şenliklerin kaynaşmayı, birlik ve beraberliği sağladığını belirtti.

  Özdemir, "Bu tür etkinlikler, ’sıla-i rahim’ olarak aileler arasındaki bağları güçlendirmek açısından çok önemlidir. Değişen dünya düzeninde yerimizi alırken, milli kültürümüzü de unutmayacağız" dedi.

Rışvan Federasyon  Başkanı Ali Avcı da "Federasyon" konumuna gelen derneklerinin aile kültürünü, örf ve adetlerini, misafirperverliğini, geleneklerini muhafaza etmek, asırlarca nesilden nesile taşımak ve gençleri asra göre yetiştirmeyi amaçladığını kaydetti. Üyelerine birlik beraberlik mesajı verin Avcı, "Sizin birlik ve beraberliğinizi kıskananlar olacak. Bu ailenin arasına fitne girmeyecek. Ne olursa olsun bu oyunlara gelmeyeceğiz. Bazı kesimler bir yerde her şey normal giderse ondan rahatsız olurlar. İyiye giden şeyi krize dönüştüreceğinin hesaplarını yaparlar. Bu da tutmayacak, buna müsaade etmeyeceğiz. Uyanık olmalıyız. Birlik olmalıyız" dedi.

Barışa Destek Vurgusu Yapıldı

7. Geleneksel Rışvan şenliğinde, tüm Rışvan bölgelerinde ortak bir duruşla barış surecini destekledikleri vurgulandı.

Akan gözyaşlarının durması ve heba olan ekonomik değerlerin ülke kaynaklarına dönüşmesi temenni edildi.

 Rışvanın bin yıldan fazla Türk, Kürt, Alevi vs çeşitli ırk ve mezhepten hem kan bağı, hem de silahı rahim bağı ile akraba oldukları belirtildi. Aslında bunun barış ve kardeşlik için güzel bir model olduğu vurgulandı.  Rışvan toplumu bu özelliği ile barış ve kardeşliğin zaten güzel bir örneği olarak vardır ve süreci desteklemektedir denildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 113
Bu Ay : 4479
Toplam : 4479

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom