Öğrencilere Kayısı ve Ceviz Tavsiyesi

Malatya 2. Anadolu Kitap Fuarı’na katılan diyetisyen Prof.Dr. M. Canan Efendigil Karatay, okullarda öğrencilere kayısı ve ceviz ikramının yeterli olacağını söyledi.

Öğrencilere Kayısı ve Ceviz Tavsiyesi Malatya Eğitim

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (MESOB) fuara katılan yazarlara verdiği yemek ikramına katılan yazar ve tanınmış diyetisyenlerden Prof.Dr. Karatay, burada MESOB Başkanı Şevket Keskin ve oda başkanları ile sohbet etti.

Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay, kayısının önemine değinerek şöyle konuştu: ”Kayısı yenecek. Ama oturup siz bir kilo baklava yerseniz, üstüne de 1 kilo meyve yerseniz, üstüne de kayısı yerseniz, oldu mu? Kuru kayısı veya taze kayısı tüketilmeli. Ben hastalarıma söylüyorum, ‘en güzel şey, sabah kahvaltılarında beyaz peynirin yanında kayısı yiyin’ diyorum” Prof.Dr. M. Canan Efendigil Karatay, kayısı kompostosu yapılırken mutlaka şekerin eklenmemesini ve kayısıdaki şekerin yeterli olduğunu aktardı.

Keskin’in ekmek israfı ile ilgili sorusuna da yanıt veren Prof. Dr. Karatay, Avrupa Birliği’nin hazırladığı rapora göre Türkiye’de yıllık kişi başına 200 kilo ekmeğin tüketildiğini söyleyerek, beyaz unun şekerden de tehlikeli olduğunu ve ekmeğin mümkün olduğunca az tüketilmesi gerektiğini ifade etti. Kilo vermek isteyenlerin, tansiyonu yüksek olanlara, felç geçirenlere, şekeri yüksek olanlara kesinlikle ekmek tüketmelerini yasakladığını ifade eden Prof.Dr. Karatay, şöyle konuştu: “İbni Sina diyor ki, ‘Günde iki öğün yiyeceksiniz, üçüncü öğün hastalıktır.’ Hazreti peygamberde biliyorsunuz iki öğün yiyordu. Ben sadece eskileri hatırlatıyorum.” Keskin’in okullarda çocukların gıda tüketimi ile ilgili sorusuna da yanıt veren Prof.Dr. Karatay, “Okullar çok önemli. Gençlerin sağlığı çok önemli. Çok sağlıklı yemeleri lazım. Pakete girmiş hiçbir şey yemeyecekler. Ne yiyecekler peki? Gün kurusu kayısı ve beraberinde ceviz yiyecekler, doğal ayran ile birlikte” dedi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 594
Bu Ay : 6574
Toplam : 6574

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom