Ameliyatlarda Anestezinin Rolü Çok

İnönü Üniversitesinde çalışma ortamı çok iyi diyen Doç. Dr. Toprak, önceden beri tek idealinin doktorluk mesleği olduğunu; Dünya’ya bir daha gelse yine doktor olacağını ifade etti.

Ameliyatlarda Anestezinin Rolü Çok Türkiye-Dünya

 İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Hüseyin İlksen Toprak, Radyo Kampüs’de İnanç Kara Ölmeztoprak’ın hazırlayıp canlı yayında sunduğu Panorama Programına katıldı.

Aslen Kırşehirli olduğunu ancak yıllardır Malatya’da yaşadığını bildiren Doç. Dr. Toprak, mesleği gereği çok yoğun bir temponun içerisinde bulunduğunu ifade ederken, dahil olduğu Karaciğer Nakil Ekibi’nin çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi.

Müthiş bir hasta temposu ile birlikte nakillerin, başarılı bir biçimde ilerlediğini beyan eden Doç. Dr. Toprak sözlerine şöyle devam etti: ‘ Ekip rakamsal bazda kısıtlıydı önceleri ancak zamanla sayı daha da arttı, yılda 2 veya 3 nakil yapılıp hedef yılda 20 nakil denilirken bir anda 50’ye 100’lü rakamlara çıktı. Yıllar içinde tekniğin gelişerek devamı, rutin bir şekilde yüksek sayıda yapılan ameliyatlar, bir de işin eğitim kısmı eklenince yoğunluk kaçınılmaz olabiliyor. Geçen hafta içerisinde kutlanan 1000. Karaciğer Nakli Ödül töreninde birikim ve tecrübe ön plana çıktı ve ekip açısından bakıldığında; empati noktasında çok iyi yerlere gelindi. Türkiye’nin en iyi ekibi. Bu noktada Sayın Rektörümüze, Tıp Fakültesi dekanlığına, TÖTM Başhekimliğine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Organ naklinin önemini vurgulayan, canıma can katar mısın sloganı ile organ bağışının da önemine dikkat çekildi. Bu son derece önemli bir durum. Canlı vericiden ziyade artık ölüden alım yüksek sayıda olmalı yani öldükten sonra organlarımı bağışlıyorum diyenlerin sayısı artmalı. Kadavradan alınan karaciğer, kalp, böbrek, akciğer, kornealar çok sayıda insanın hayatını değiştirecektir dolayısıyla bu bilincin daha fazla gelişmesi şart.’

İnönü Üniversitesinde çalışma ortamı çok iyi diyen Doç. Dr. Toprak, önceden beri tek idealinin doktorluk mesleği olduğunu; Dünya’ya bir daha gelse yine doktor olacağını ifade etti. Anesteziyoloji’nin klasik anlamda narkoz anlamına geldiğini dile getiren Doç. Dr. Toprak sözlerini şöyle sürdürdü: ‘ Narkoz esnasında hastanın, bilinç düzeyi, nabzı, tansiyonu, sıvı kaybı sürekli takip ediliyor, en ufak uyarıda her şey gözden geçiriliyor. Buradan reanimasyona gelirsek: Fransızca yoğunbakım anlamına geliyor ancak bu kelime tek başına yetersiz çünkü gittikçe şiddeti artan durumlarla birlikte çok çeşitli aşamaları var. Çok ağır bir aşamanın karşılığı örneğin: bilinç yerinde değil, solunum cihazına bağlı, yoğun teknoloji gerektiriyor.’

Yapılan tüm ameliyatların her aşamasında bir anestezistin bulunması gerektiğini bildiren Doç. Dr. Toprak, mesleğin önemine dikkat çekerek ‘ biz esasında koruyucu melekleriz’ hastanın tüm müdahaleler esnasında acı duymamasını sağlayan işlemleri yapıyoruz, bunlar olmasaydı bir diş çekimi bile çok işkenceli bir duruma dönüşebilirdi dedi.

Hayata pozitif bakmanın esas olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Toprak, yaşam müşterek; dolayısıyla paylaşım esasında, nefes alabildiğimiz ortamlarda, sporu ihmal etmeyip, kendimizi geliştirerek devam etmeliyiz dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 656
Bu Ay : 5850
Toplam : 5850

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom