Maden Sempozyumu Tamamlandı

Malatya’da, İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonunda maden sempozyumu tamamlandı.

Maden Sempozyumu Tamamlandı Bölge

 Malatya ve Çevre illerinin maden Sempozyumu sonuç bildirgesinde, “Son yıllarda, MTA tarafından bölgede yapılan metalik madenlerin jeolojisine yönelik etüt çalışmaları sonucunda, başta demir olmak üzere bakır, kurşun, çinko gibi metallere ait önemli kaynaklar keşfedilmiştir.

Bu kaynakların rezerve dönüştürülerek ülke ekonomisine katkı sağlaması önemlidir” denildi. 

Malatya’da, 27-29 Nisan 2013 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyumda, Malatya ve çevre illerin maden potansiyeli ve bu kaynakların ülke ve Malatya ekonomisine kazandırılmasının önemi tartışıldı.

Sempozyum; gerek bölgesel gerekse ulusal kapsamlı 2 adet çağrılı konuşma, 25 adet bildiri sunumu, 2 adet panel ve ardından yapılan teknik geziyle tamamlanmıştır. Bildiri sunumlarında ana başlıklarıyla; Türkiye maden potansiyeli, Malatya, Adıyaman, Elazığ, Kahramanmaraş illerinin maden potansiyelleri, stratejik madenler, endüstriyel hammaddeler, cevher zenginleştirme, yeni maden kanunu, ÇED uygulamaları, madencilik sektöründeki teşvikler, depremsellik, kent planlaması gibi konular ele alınmıştır. Ayrıca düzenlenen panellerde Türkiye madenciliğinin ekonomik önemi ve gelişimi üzerinde önemli değerlendirme ve tespitlerde bulunulmuştur. Sempozyumun son gününde (29 Nisan) ise Malatya ilindeki demir yataklarına (Deveci, Hasançelebi, Karakuz) teknik gezi düzenlenmiş ve geziye akademisyenler, öğrenciler ve sektör temsilcileri yoğun ilgi göstermiştir. Yaklaşık 80 kişilik bir grubun katılımıyla teknik gezi amacına uygun bir şekilde gerçekleşmiştir.”ifadeleri kullanıldı.

Daha sonra sempozyumda tartışılan konular şöyle belirtildi:

“Malatya ve yakın çevresi, jeolojik yapısının özelliği nedeniyle, metalik madenler, endüstriyel hammadde ve enerji hammaddeleri bakımından ülkemizin en önemli bölgelerinden bir tanesidir.
Başta, Malatya Hekimhan’da Hasançelebi - Deveci - Karakuz demir yatakları olmak üzere, Malatya Cafana-Çinko, Doğanşehir seramik hammaddeleri, Akçadağ mermerleri; Elazığ Keban Kurşun-Çinko, Maden bakır yatağı, Guleman krom yatağı ve Alacakaya vişne mermeri; Adıyaman Bulam apatitli demir yatağı ve Emprador mermerleri, Maraş: Höyük Kurşun - Çinko yatakları gibi geçmiş dönemlerden beri işletilen büyük ve orta ölçekli rezervleri ile önemli yer altı servetlerimizdendir. Ayrıca son yıllarda MTA tarafından keşfedilen Malatya Kuluncak Sofular demir cevherleşmesi ve Adıyaman bakır yatakları da büyük önem arz etmektedir.

Gelişmiş ülke olmanın en önemli ölçütlerinden birisinin, o ülkenin demir - çelik sanayisi olduğu düşünüldüğünde, Malatya - Hekimhan - Hasançelebi demir yatağının ülke demir - çelik sanayini besleyen bir hammadde kaynağı haline gelmesi, bu yatağın önemini bir kat daha artırmaktadır.
Özellikle son yıllarda maden ihracatımızda büyük yer tutan ve dışsatımın yüzde 50’sini oluşturan mermer sektörünün önemli bir potansiyeli, Malatya, Adıyaman, Maraş ve Elazığ yöresindedir. Bu mermerler, renk, desen ve kalite olarak uluslararası standartlarda olup, dünya pazarında önemli bir yer tutmaktadır. Bu kaynakların değerlendirilmesi, ülke ve bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır.

Dünyadaki savaşların büyük bölümünün enerji kaynaklarından kaynaklandığı düşünüldüğünde, Kahramanmaraş - Afşin - Elbistan ile Adıyaman - Gölbaşı kömürlerinin, ülkemiz ve bölgemiz için yaşamsal öneme sahip olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Bugün, ülkemizde üretilen elektrikteki kömürün payının yüzde 40’ların üzerine çıkacağı tahmin edilmektedir. Bu kaynakların tam kapasite ile devreye girmesiyle ve yerli enerji ham maddelerinin kullanımıyla ülkemiz enerjide dışa bağımlılıktan tam anlamıyla kurtulacak, böylece ülkemiz ve bölge insanımızın refah seviyesi yükselecektir.

Seramik, refrakter malzeme ve beyaz çimentonun ana hammaddelerinden birisi olan profillit ülkemizde sadece Malatya - Pütürge’de üretilmekte olup, Malatya ekonomisine katkısı, yıllık 200.000 dolardır. Burada üretilen beyaz çimento, Avrupa'nın en kaliteli ürünüdür ve pazar sorunu yoktur.

Son yıllarda, MTA tarafından bölgede yapılan metalik madenlerin jeolojisine yönelik etüt çalışmaları sonucunda, başta demir olmak üzere bakır, kurşun, çinko gibi metallere ait önemli kaynaklar keşfedilmiştir. Bu kaynakların rezerve dönüştürülerek ülke ekonomisine katkı sağlaması önemlidir.

Sempozyumda ağırlıklı olarak tartışılan konular takip edilecek ve periyodik olarak düzenlenecek sempozyumlarla gündemde kalması sağlanacaktır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 837
Bu Ay : 4635
Toplam : 4635

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom