Avrupa Pazarı Sağlama Bağlandı

Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ile Avrupa Akreditasyon Birliği arasında yapılan ‘Çok Taraflı Tanıma Anlaşması’nın, Estonya’nın başkenti Talinn’de gerçekleştirildi.

Avrupa Pazarı Sağlama Bağlandı Dünya

Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ile Avrupa Akreditasyon Birliği arasında yapılan ‘Çok Taraflı Tanıma Anlaşması’nın, Estonya’nın başkenti Talinn’de gerçekleştirilen toplantıyla devamına karar verildi. Bu sayede Avrupa Birliği’ne yapılan yıllık ortalama 60 milyar Avro’luk ihracatın gelişmelerden olumsuz etkilenmesi engellendi.

TÜRKAK’ın Avrupa Akreditasyon Birliği ile yaptığı ‘Çok Taraflı Tanıma Anlaşması’nın sürdürülebilirliği amacıyla 4-9 Mart 2012 tarihlerinde Avrupa Akreditasyon Birliği Denetçileri tarafından bir denetim gerçekleştirilmiş ve bu denetim sonucunda söz konusu anlaşmanın askıya alınmasına neden olacak 33 tane bulgu tespit edilmişti. 10 Nisan 2012 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ile Avrupa Birliği Bakanlığı ile ilişkilendirilen TÜRKAK’a yönelik bu bulguların giderilmesi amacıyla yoğun bir çalışma içine girildi.

TÜRKAK’ın kuruluş kanununun 29 Haziran 2012 tarihinde değiştirilmesi ve alınan tedbirler sayesinde Avrupa Akreditasyon Birliği’nin 24-25 Nisan 2013 tarihlerinde Estonya’nın başkenti Talinn’de gerçekleştirdiği toplantısında TÜRKAK’ın tüm bulguları karşıladığı teyit edilerek Çok Taraflı Tanıma Anlaşması’nın devamına karar verildi.

60 MİLYAR AVRO’LUK İHRACAT PAZARI OLUMSUZ ETKİLENECEKTİ

Alınan karar Türkiye’nin aleyhine çıkmış olsaydı toplamda 785 adet laboratuvar, muayene ve belgelendirme kuruluşlarının sağladığı rapor ve sertifikaların uluslararası geçerliliği kalmayacaktı. Bu kuruluşların her yıl ödemek zorunda oldukları 15 milyon Avro yurtdışı akreditasyon kuruluşlarına gidecekti. Ayrıca, uygunluk belgesini kullanmak zorunda olan binlerce ihracatçı ve Avrupa Birliği’ne yapılan yıllık ortalama 60 milyar Avro’luk ihracat bu gelişmelerden olumsuz etkilenecekti.
Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın yoğun girişimleri neticesinde karar Türkiye’nin lehine çıktı. Böylece bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da uygunluk değerlendirme kuruluşları TÜRKAK’tan akredite olmaya devam edecek ve ihracatta herhangi bir olumsuz gelişme olmayacak.

İLK KEZ BİR TÜRK UZMAN YÖNETİMDE

Toplantıda ayrıca ilk defa bir Türk uzman, TÜRKAK Başdenetçisi, akreditasyon kuruluşlarının uluslararası tanınmasını sağlayan anlaşmalardan sorumlu Avrupa Akreditasyon Birliği Çok Taraflı Anlaşmalar Konseyi Yönetim Grubu’na seçildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 324
Bu Ay : 842
Toplam : 842

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom