Ağbaba'dan Kayısı İkramı

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’da son günlerde meydana gelen don ve dolu felaketleriyle ilgili bir konuşma yaparak kayısıya da tıpkı fındıkta olduğu gibi alan bazlı destek verilmesini istedi.

Ağbaba'dan Kayısı İkramı Malatya Haber

Ağbaba konuşmasının ardından Malatya’dan gönderilen doludan zarar görmüş kayısıları Meclis Başkanvekili ve Grup Başkan Vekillerine dağıtarak, “Bu kayısıları görünce belki Malatyalılara karşı biraz vicdanlı olursunuz” dedi

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmada, “Bugün, aslında, geçen hafta yaşanan dolu afetiyle ilgili konuşacaktım ama sabah Kuluncak'tan don haberi geldi. Kuluncak'ın Tohma Boyu ve düşük rakımlı bölgelerinin tamamına, maalesef, donun vurduğunu öğrendim. Zaten 18 Martı 19 Marta bağlayan gece Malatya Merkez, Yazıhan, Kale, Akçadağ, Battalgazi, Darende ve Hekimhan'ın bir bölümü olmak üzere Malatya'nın birçok bölgesinde kayısımız dondan yanmıştı. Geçen hafta ise Akçadağ ilçesini 3 kez dolu vurdu.

Ören, Dedeköy, Kömekavak, Gölpınar, Altunlu, Bölüklü, İkinciler, Büyükçimiş, Çatalbahçe, Büyükköy, Ancarlı, Aliçeri, Örüşkü, Develi, Esenbey ve Levent bölgesinde büyümeye yüz tutmuş çağlaları dolu vurdu, neredeyse çekirdekleri gözüküyor. Mart ayında dondan en az etkilenen yerlerden biri olan Doğanşehir ilçesi de geçtiğimiz hafta doludan çok etkilendi.

Doğanşehir, Sürgü, Güroba, Kelhalil, Çömlekoba, Altıntop, Savaklı, Eskiköy, Hudut, Polatdere, Suçatı, Yuvalı, Karaterzi, Dedeyazı, Çığlık ve Şatıroba köylerini dolu vurdu, zarar yüzde 100'e yakın” şeklinde konuştu.

Doğanşehir Çığlık Köyü Muhtarı’nın gönderdiği kayısıları Milletvekillerine gösteren CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba “ Bu elimdeki çağlalar, Çığlık Köyü muhtarının bahçesinden geldi. Bakın lütfen, dolu vurur belki vicdanlarınıza, biraz Malatyalılara karşı vicdanlı olursunuz. Yine hafta sonu Hekimhan'dan beni aradılar değerli arkadaşlar, dediler ki: "Hekimhan'ı dolu vurdu" Şu doluya bakın arkadaşlar. Sanki kış günü gibi. Şu resimlere bakın kayısının gelmiş olduğu hale bakın. Malatyalı'yı önce AKP vurdu, ardından dolu vurdu, ardından don vurdu. Sizin vicdanlarınıza sesleniyorum değerli milletvekilleri, Malatyalı üretici ne yapsın?” dedi.

Malatya’nın her yıl, ülke ekonomisine 300 milyon doların üzerinde bir katkı sağladığını belirterek konuşmasına devam eden Ağbaba “Şimdi, Malatya başına bir felaket gelmiş, Malatyalı sizden sadaka istemiyor, sizden bağış istemiyor. Malatyalı üretici diyor ki, "Biz, devletimize yıllarca üreterek ekonomiye katkıda bulunduk. Bizim ürettiğimiz kayısı sayesinde istihdam sağlandık, devletimize yük olmadık. Şimdi devletimiz de bize sahip çıksın" diyor. Şimdi, fındıkta olduğu gibi kayısı için de alan bazlı destek verin" diyor. "Kredi borçlarımızı erteleyin, faizlerimizi silin" diyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda Malatya’dan gönderilen yaralı kayısıları Meclis Başkanvekili ve Grup Başkan vekillerine dağıtan Veli Ağbaba “Değerli milletvekilleri, bakın, ben bu kürsüden defalarca söyledim, Malatyalı'nın düştüğü hali söyledim. Maalesef bir arkadaşımız bunun yalan olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta tekrar gördüm, Malatya'daki yaşanan afeti gördüm. Bugün, eğer izin verirseniz değerli milletvekilleri, Malatya'dan getirmiş olduğum çağlaları, Malatya'nın ve meyvemizin düşmüş olduğu durumu sizlere göstermek için, bu kayısılardan hem grup başkan vekillerine vereceğim hem de Meclis Başkan Vekilimize vereceğim. Vicdanlarımıza sesleniyoru, Malatyalı'nın borçlarını öteleyin, faizlerini silin, borçlarını erteleyin. Malatyalı bilin ki her zaman üretmiştir, her zaman ekonomiye katkıda bulunmuştur. Mecliste bulunan bütün partilerden bunu rica ediyorum” dedi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 999
Bu Ay : 4797
Toplam : 4797

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom