Başkan Çakır'dan Trambüs Açıklaması

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, trambüsün demode bir sistem olmadığını ifade ederek, sistemin son derece gelişmiş olduğunu ve Avrupa’da gelişmiş şehirlerde kullanıldığını söyledi.

Başkan Çakır'dan Trambüs Açıklaması Malatya Haber

Çakır, trambüs sistemiyle ilgili kamuoyunda yapılan eleştirilere cevap verdi. Kuzey Garajı’nın açılışı sonrasında trambüs sistemiyle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Çakır, “İnsanlar görmediği için demode araçlar olarak nitelendirebiliyor. Ama çok gelişmiş bir sistem var. Raylı sistemde ne kullanıyorsa, trambüsde de o sistem kullanılıyor. Araçlar son derece modernize edilmiş. Hafif raylı sistemin daha ötesinde, modern, vip kalitesinde araçlar üretiliyor. Bizimde standartları yüksek bir projemizdi. Çok detaylı bir proje hazırladık. Bir kez daha gözden geçireceğiz. Ama bu sisteme “demode” demek gerçekten doğru değil” dedi.

Trambüsü Avrupa’da kullanan birçok şehri ziyaret ederek, sistemle ilgili detaylı bilgiler aldıklarını ve incelemelerde bulunduklarını kaydeden Çakır, şunları söyledi:

“Trambüsle ilgili yapılan eleştirileri takip ediyoruz. Biz kendi bütün şartlarımızı değerlendirdik. Bugün aynı güzergahta değerlendirdiğimiz zaman raylı sistemde altyapıya yatıracağınız miktar 150-200 milyon TL’yi buluyor. Bizim şuanda hazırlamış olduğumuz sistem maliyet açısından ve kaynakların verimli kullanılması açısından önem taşıyor. Bunun yanında taşıyacağımız yolcuya da cevap verebilecek nitelikte. Genel bir eleştiri var, bunlar normal.

Biz Avrupa’da gelişmiş şehirlerde bu sistemi inceledik. Tabi sadece araçlara binerek değil, sistemi tam anlamıyla inceleyip, bilgiler aldık.”

Çakır, trambüs ihalesiyle ilgili bir teklifin olduğunu ve bunu değerlendireceklerini ifade ederek, “Trambüs ile ilgili ihaleyi yaptık. 6 firma dosya aldı, 1 firma teklif verdi. O teklifi değerlendireceğiz. İhaleyi henüz netleştirmedik. Biz 4-5 firma arasında kıyasıya bir rekabet oluşmasını beklerdik. Herhalde süreyi kısa tutmamızdan kaynaklandı diye düşünüyorum. Ama biz şuanda henüz ihaleyle ilgili bir karar vermedik” şeklinde konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 687
Bu Ay : 6771
Toplam : 6771

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom