Malatya'da 23 Nisan Coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Malatya’da coşkuyla kutlandı.

Malatya'da 23 Nisan Coşkusu Malatya Haber

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 93. yıl dönümü nedeniyle Malatya’da ilk tören Atatürk Anıtı önünde çelenk sunumuyla başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut’un Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayan kutlama töreni İnönü Caddesi Öğretmenevi önünde öğrenci ve velilerin bir araya gelmesi ile Şenlik Yürüyüşü yapıldı. Veliler, öğretmenler ve öğrenciler gruplar halinde İnönü Caddesi üzerinden Belediye binasını arkasındaki meydana kadar yürüyüş yaptı.
İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan törende konuşan Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, “Ulusal Egemenlik kavramını çok iyi bilmemiz gerekir.

Milli Egemenlik, yönetme yetkisinin Millete ait olmasıdır. Milletin değerli olduğu, öncelendiği, yönetime seçtiği temsilcileri aracılığı ile katıldığı bir yönetim tarzıdır. Yönetime her birey eşit şartlarda katılır. Bu hak kutsaldır. Gerekçesi ne olursa olsun hiç kimse bu haktan yoksun bırakılamaz. Atatürk’ün ‘Egemenlik kayıtsız ve şartsız Milletindir’ ilkesini ülkemizi içeride ve dışarıda ilgilendiren her konuda, kararların sadece Milletimize ait olduğu, başka hiçbir ülkenin veya yabancı kuruluşların bu kararlarda hükümdarlık hakkı olmayacağı, egemenlik hakkımızdan kısmen veya tamamen vazgeçemeyeceğimiz anlamına gelmektedir” dedi.

Bulut şunları söyledi, "Millet iradesinin tecelli ettiği tek yer Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Aziz Milletimiz Milli Egemenliğin benimsemiş, uğruna canlar feda ettiği Cumhuriyeti de sonuna kadar koruma azmindedir. Atatürk Milli Egemenlik prensibini devletin temel unsurlarından biri haline getirmeye çalışmıştır. Bundan amaç ise, siyasi, sosyal ve ekonomik yönden yabancı etkilerden uzak, milli iradeden oluşmuş bir toplunun meydana gelmesini sağlamaktadır. Sadece bununla da yetinmeyen Atatürk’e göre, toplumda hürriyetin eşitliğin, adaletin, istikrarın sağlanması ve korunması ancak tam ve kesin bir biçimde milli egemenliğin gerçekleşmiş bulunmasıyla mümkündür. Dolayısı ile O, Milli Egemenliği milletimizin refah ve mutluluğu açısından gereken bir değer olarak görmüştür. Yine Atatürk ‘Milli hakimiyet öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, yok olur. Milletlerin esareti üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar’ sözleriyle milli egemenliğin gücünü ortaya koymaktadır.

Nitekim yaşadığımız yakın coğrafyada kişi, zümre veya kabile anlayışına dayalı yönetimler bir bir düşmekte, mazlum halklar milli egemenlik için Türkiye Cumhuriyet Devletini model almaktadırlar. Ne mutlu bize ki sarsılmaz bir iman ile aziz Türk Milleti Ulusal Egemenliğine sahip çıkmaktadır. 23 Nisan 1920 Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi zor şartlar altında açılmış ve milli mücadele kararları burada alınmış, böylelikle düşman güçler milli mücadele ile yurdumuzdan söküp atılmış, bağımsızlık uğruna yüz binlerce şehit verilmiş milletin istiklali yine milletin azim ve kararı ile kurtarılmıştır. Cumhuriyete giden yol böylelikle açılmış ve Cumhuriyet kurulmuştur. Bu günü haklı bir gurur ile bayram olarak kutlamaktayız. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayrak şenliklerine son yıllarda yabancı ulusların çocukları da katılmaya başlamıştır.”

Törende 2 öğrenci tarafından şiirlerin okunmasını ardından önce anaokulu öğrencileri ardından ise ilköğretim okulu öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler sahnelendi. Minik öğrencilerin gösterileri ilgiyle izlendi.

Törende 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim dalında derece alan öğrencilere ödülleri verildi. Şiir dalında Büşra Karadeniz, Gamze Ayhan ve Miraç Macit, Resim dalında Nilsu Seçkin, Ebru Özşeker ve Nisanur Emül, Kompozisyon dalında ise Şeval Gül Aslan, Esma Fatma Özay ve Emine Ceneh Taş ödül aldı.
Tören çeşitli müzik ve gösterilerle sona erdi.

Kutlama törenine Vali Vasip Şahin, 2.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Burhanettin Aktı, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Orhan Erdim, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Yıldırım Kılıçkıran, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Baro Başkanı Eyüp Kutlubay, Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, Polis Mselek Yüksekokulu Müdürü İbrahim Azcan, kamu kurum ve kuruluşu yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kalabalık bir topluluk katıldı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 570
Bu Ay : 1305
Toplam : 1305

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom