Hz. Peygamber ve İnsan Onuru

Malatya İnönü Üniversitesi (İ.Ü) İlahiyat Fakültesi tarafından “Hz. Peygamber ve İnsan Onuru” konulu konferans düzenlendi.

Hz. Peygamber ve İnsan Onuru Malatya Kültür-Sanat

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve konuşmacı olarak Diyanet İlmi Dergi Yayın Yönetmeni Dr. Yüksel Salman’ın davet edildiği konferansa, İl Müftü Yardımcısı Abdülkerim Keleş, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. A. Faruk Sinanoğlu, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Dr. Yüksel Salman “Bu yıl, Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerinin 1442. yıldönümü. Diyanet İşleri Başkanlığımız 14-20 Nisan arası pek çok etkinlik düzenlemektedir. 2009 yılından itibaren yapılan etkinliklerde özellikle dikkat edilmesi gereken husus, bu organizasyonların bir ana tema etrafında birleşmesidir. 2009’da paylaşmak, 2010’da Kur’an-ı Kerim, 2011’de merhamet, 2012’de kardeşlik ve kardeşlik hukuku, 2013 yılında ise Hz. Peygamber ve insan onuru temaları gündeme getirilmiştir.

Neden insan onuru ana teması denilirse, şunu ifade edebilirim ki, insan onurunu aşındırmaya yönelik tavırları maalesef görmeye devam ediyoruz. Afrika kıtasını, Orta Asya’yı, açlıktan, sefaletten, yoksulluktan zarar gören, ölen insanları, kayıpları düşünmemiz gerekir. Küresel sorunlarımıza karşı farkında ve duyarlı olunmalı. Her türlü ırk, soy ve cinsiyet ayrımı bu küresel sorunlarımızın başında gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’in insanı yücelten öğretileriyle birlikte, biz Müslümanlar ilim ve fende ilerlediğimiz gibi, insan onurunu yükseltme ve korumada da ilerlemeliyiz” dedi.

“İnsan onurunu, değerini, şahsiyetini vurgulayıp bu alanda farkındalık oluşturmalıyız” diyen Dr. Salman, “Müslümanların günümüz koşullarındaki en önemli imtihanı yoksulluk ve kıtlık değil, varlıktır” dedi. Dr. Salman, sürekli tüket, biriktir ve harca diyen maddi düzen karşısında tüketim odaklı yaşamın ve harcamanın değil, medeniyetimizi oluşturan paylaşım, katılım, yardım ve kardeşlik hukuku odaklı hayatın önemine dikkat çekti.

Birlikte yaşamak ve insana değer vermek açısından Medine Vesikası’nın önemine değinen Dr. Salman, "Medine Vesikası yeryüzündeki en kadim sözleşme, metindir" dedi.
Dr. Salman sözlerine şöyle devam etti:

“Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi, hak ve hukukun ne demek olduğunu, insan onuruna değer vermeyi en güzel şekliyle ifade eder. Anne-baba hakkı İslâm dininde çok önemlidir, cennet annelerin ayakları altındadır. Bu hususların yanında insanlık ortak paydasında olduğumuzu hiçbir zaman unutmayalım. Irkçılık ve her türlü ayrım yapılamaz, insan maddi bir anlaşmanın konusu olamaz. Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlı'ğımız, organ nakline cevaz vermiştir. Ancak bunun hiçbir maddi karşılığı olamaz. Bir insanı yaşatmak bütün insanlığı yaşatmak hükmündedir İhsan, iyilik yapılmalı ancak mutlaka usulüne uygun olmalıdır.”

Diyanet İşleri Başkanlığının Kutlu Doğum Haftası etkinliklerini sadece Türkiye’de değil, dünyanın farklı coğrafyalarında da sürdürdüğünü belirten Dr. Salman, bu konudaki farkındalık ve duyarlılık noktasında katkı sağlanmasını temenni ettiğini ekleyerek, "İslam kardeşliktir ve her şeyin ötesinde yaklaştırıcıdır, gönüller arası bağ geliştirir" dedi. Salman, Mevlana’nın “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu hissedenler anlaşır” sözüyle Kutlu Doğum Haftası'nı kutladı .

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 859
Bu Ay : 2427
Toplam : 2427

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom