Kültür Sanat Galerisi Törenle Açıldı

Malatya'da Kültür Sanat Galerisi ve Sanat Sokağı'nın temeli törenle açıldı.

Kültür Sanat Galerisi Törenle Açıldı Malatya Kültür-Sanat

Törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Gerek merkezi hükümet ve parlamento olarak ve gerekse yerel yönetimler olarak milletin önündeki engellerin kaldırılması için çaba gösteriyoruz. Yerel yönetimlerin insan odaklı sosyal belediyecilik konusunda da sizin hizmetkarınız” ifadelerini kullandı.

Vali Vasip Şahin ise, planlı şekilde büyüyen Malatya’nın büyük şehir olması nedeniyle elde edeceği avantajları dile getirerek, büyük şehirlerde Kültür ve Sanat Galerisi ile Sanat Sokağı gibi sosyal donatılara daha fazla ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, “Toplam inşaat alanı 6 bin 756 metrekare olan Kültür ve Sanat Galerisi 3 blok ve 3 kattan oluşuyor. Çelik yapı çatı sistemi ile betonarme sisteminden oluşacak galerinin içerisinde 375 metrekare Kent Panoraması, 375 metrekare de Kent Müzesi, ofisler, öğretmen odaları ile heykel, çömlek, mefruşat, karakalem, el sanatları, ahşap, fotoğraf, müzik, takı, çini, bez bebek, vitray, minyatür, ebru, hat, tezhip, yağlı boya atölyeleri bulunuyor. Galerinin 1927 metrekarelik yarı açık avlusu ise sergi alanı olarak kullanılacak.

Toplam inşaat alanı 3 bin 510 metrekare olan Sanat Sokağının en büyük özelliği Türk Mimarisinin önemli yapılarından olan Türk Konaklarına olan benzerliği. Toplam 6 adet yapılacak olan konaklardan bazıları 3, bazıları ise 4 katlı olarak yapılacak. Konaklar; Gençlik Merkezi, Kent Müzesi, Malatya Mutfağı, Kitap Cafe, Sohbet Cafe, Türkü Cafe ve Halıcı Konağı olarak kullanılacak” dedi.
Konuşmalardan sonra yetkililer butona basarak temeli atarken, Kültür ve Sanat Galerisi ile Sanat Sokağının resminin yer aldığı yaş pastayı kestiler. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 225
Bu Ay : 7022
Toplam : 7022

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom