İzcilerden Çanakkale'ye Gezi

Malatya’dan izci gençlerin Çanakkale’ye giderek, şehitliği ziyaret edecekleri bildirildi.

İzcilerden Çanakkale'ye Gezi Malatya Haber

Malatya Öncü Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Cengiz Uğur yaptığı açıklamada, “Malatya Öncü Gençlik Spor ve İzcilik Kulübümüz 11-18 yaş arası izcilere yönelik olarak Çanakkale’de vatan toprağı için canlarını vermekten korkmayan dedelerimizin çektikleri sıkıntı ve çileleri anlamaları ve zor şartlarda hayatlarını nasıl idame ettirdiklerini görmeleri, milli kültürümüzün temel değerlerini öğrenmeye yönelik maddi ve manevi bilinç kazanmaları, şehitlerimizi anmayı ve "Dedeciğim Ben Geldim" demeleri için Türkiye İzcilik Federasyonu 22-26 Nisan 2013 tarihleri arasında ‘Dedeciğim Ben Geldim, Çanakkale Milli Bilinç Kampı’ düzenleyecektir. İzcilerimiz 20 Nisan 2013 Cumartesi günü saat 14.00’de Yeni Belediye binası önünde yapılacak törenle Çanakkale’ye uğurlanacaktır. Törene izcilerimizin velileri katılacaktır. Veliler Çanakkale’ye uğurlayacakları çocuklarının saçlarına kına yakacaklardır” ifadelerini kullandı.

“Yeni Belediye Binası yanında aileleri tarafından 1 otobüsle uğurlanacak olan izciler, ilk günü kamp alanını tanıyarak ve resmi törenlere hazırlık yaparak geçirecekler. Milli Bilinç Kampı kapsamında izciler, 23 Nisan’da Çanakkale’de düzenlenen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi törenlerine katılarak Şehitlikleri ziyaret edecekler” diyen Uğur, daha sonra şunları belirtti:

“Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda izciler, dedelerinin yaptığı gibi 25 Nisan’da gece saat 02.00’de kalkarak asker çorbalarını içerek, hamur kızartması yiyecekler. Ardından saçlarına kınalarını yakıp, yeleklerini ve enveriye kabalağı şapkalarını ve ‘Dedeciğim Ben Geldim’ yeleklerini giyerek 17 km yürüyüş yapacaklar.

Türkiye’nin diğer illerinden gelen 10 bin dolayında izciyi buluşturan kampta 52 Malatyalı izci Çanakkale savaşının yaşandığı tüm alanları gezecek ve dedelerinin yaşadığı sıkıntıları yerinde öğrenecekler. 26 Nisan’da tamamlanacak olan Milli bilinç kampı süresince izciler, ileri seviye izcilik eğitimlerinin yanı sıra Çanakkale ile ilgili seminerlere ve törenlere de katılacaklar.” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 841
Bu Ay : 4398
Toplam : 4398

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom