Engellilerden Ortak Adım Çalışması

Malatya’da mevcut engelli dernekler, engelli spor kulüpleri ve ilgili kamu kurumlarının temsilcileri ile toplantı yapıldı.

Engellilerden Ortak Adım Çalışması Malatya Haber

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği tarafından sivil toplum örgütlerinin kapasitelerinin geliştirmek ve aralarındaki iletişim bağını güçlendirmek amacı ile başlatılan ve üçüncüsü gerçekleştirilen “Sivil Toplumu Anlamak ve İhtisas ” konulu istişare toplantıları aralıksız devam ediyor.

Bu kapsamda Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırm’ın ve Kent Konseyi Engelliler Merkezi Müdürü Seyit Soner Yılmaz’ın ev sahipliğinde Malatya’da faaliyet gösteren engelli dernekleri ve ilgili kamu kurumlarının bir arada bulunduğu istişare toplantısı düzenlendi.

Kent Konseyi Engelliler Merkezinde düzenlenen programa Sosyal Hizmetler İl Engelliler Konseyi Genel Sekreteri Alim Yavuz, İnönü Üniversitesi Engelliler Birim Başkanı İrfan Öter, Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şube Başkanı Ali Haydar Koyun, Kent Konseyi Görme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Vahap Canpolat, Görmeyenler Kültür ve Birleştirme Derneği Malatya Şube Başkanı Aylin Aslan, Malatya Ay Yıldız Spor Kulübü Başkanı Ali Karaoğlan, Malatya Akşemsettin İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Şahin Acet, Malatya Turgut Özal Özel Çocuklar Spor Kulübü Dernek Başkanı Kazım Aydoğan, Türkiye Görme Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Şerif Büyüktaş, Evrensel Engelliler Derneği Başkanı Yücel Doğanşahin, Malatya Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Levent Çelik, Malatya Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği başkanı Hüseyin Karaoğlan, Öz Sevgi Engelliler Destekleme Derneği Harun Yumrutepe, Malatya Gençlik Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Erdal Sönmez, Bedensel Engelliler Malatya Şubesi Başkanı Ahmet İlhan, Malatya Otistik Çocuklar Spor Kulübü Derneği adına Serkan Köylü, Malatya Ali Kuşçu Tomurcuklar Spor Kulübü Derneği Başkanı Bülent Bark, Turgut Özal Özel Sporcular Kulübü Başkanı Erkan Görür, Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği temsilen Alaaddin Karadoğan katıldılar.

Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım, Malatya’da mevcut engelli derneklerinin, engelli spor kulüplerinin ve ilgili kamu kurumlarının kendi aralarında birlik ve beraberlik bütünlüğü içinde olmaları amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi. Toplantıların belli aralıklarla yapılacağını ve ilk toplantıyı Kent Konseyi olarak üstlendiklerini söyleyen Yıldırım, “Bu alanda sizler kendi dertlerinizi kendiniz dillendirip, çözüm odaklı çalışmalar yapmalısınız” dedi.

Belli Günlerde Ziyaret Vicdani Rahatlıktır

Engelli vatandaşların sadece belli günlerde ziyaret edilerek vicdani rahatlığa ulaşılmaya çalışılmasının yanlış olduğunu ifade eden Yıldırım, bu düşüncenin makul olmadığını hepimizin bu suçu işlediğini söyledi. Türkiye de bir çok ilde yerel yönetimlerin engellilere büyük imkanlar tanıdığını söyleyen Yıldırım, Malatya’nın bu konuda her geçen gün daha iyiye gittiğini belirtti.

Kent Konseyi Engelliler Merkezi Müdürü Seyit Soner Yılmaz, Türkiye’de mevcut engelli sayısı üzerinde istatistikî sonuçları anlatarak, Malatya’nın en fazla engellisi olan iller arasında yer aldığını söyledi. Engelli vatandaşların sıkıntıları ve taleplerinden de bahseden Yılmaz, özellikle evde dört duvar arasında kalan engelli vatandaşlara ulaşmanın önemli olduğunu vurguladı.

Engellilerin spor alanında sıkıntılar yaşadığını da belirten Yılmaz, engelliler için yapılacak bir engelli kompleksinin faydalı olacağını söyledi. Her derneğin kendi imkânları ile bir şeyler yapmaya çalıştığını söyleyen Yılmaz, “Tüm engelli dernekleri ve spor kulüpleri biz olarak hareket ettiği takdirde daha güzel neticeler alacağız” dedi.


Daha Çok İlgi, Daha Çok Destek Bekliyorlar

Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şube Başkanı A. Haydar Koyun, engelli derneklerinin sorunlarını birlikte dile getirmenin daha etkileyici olduğunu söyleyerek, birlik içinde hareket etmenin önemli olduğunu vurguladı.

İnönü Üniversitesi Engelliler Birim Başkanı İrfan Öter, Üniversite de engelliler birimi oluşturulduğunu söyledi. Bireysel hareket etmenin yanlış olduğunu belirten Öter, belediye aracılığı ile oluşturulacak etkili ve sürdürülebilir bir projenin önemli olacağını dile getirdi.

Sosyal Hizmetler İl Engelliler Konseyi Genel Sekreteri Alim Yavuz, Malatya’nın büyükşehir olması ile birlikte artık bakış açısının değiştiğini söyleyerek, yerel yönetimlerin örgütlenmeye, birlikteliğe önem verdiklerini, bunları yaptıkları takdirde Malatya’da ses getirebileceklerini söyledi.

Görmeyenler Kültür ve Birleştirme Derneği Malatya Şube Başkanı Aylin Aslan, her engelli derneğinin farklı alanlarda hizmet yaptığını söyleyerek, çeşitliliğin üretkenliği arttıracağına işaret etti. Dernek olarak araç temini konusunda sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Aslan, Malatya Belediyesinden bu konuda destek bekledikleri söyledi.

Malatya Ay Yıldız Spor Kulübü Başkanı Ali Karaoğlan, en büyük sıkıntıyı yer konusunda yaşadıklarını belirterek, imkânsızlıklar içinde milli takıma 3 sporcu verdiklerini söyledi. Malatya’yı başarılı bir şekilde temsil ettiklerini vurgulayan Karaoğlan, daha iyi şartlarda daha güzel sonuçlar alabileceklerini dile getirdi.

Malatya Akşemsettin İşitme Engeliler Spor Kulübü Derneğini temsilen katılan Şahin Acet, kurumlardan ve derneklerden maddi ve manevi destek beklediklerini söyleyerek, il dışında yapılan maçlarda araç konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirtirken, Malatya Turgut Özal Özel Çocuklar Spor Kulübü Derneği Başkanı Kazım Aydoğan, dernek olarak araç konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyleyip, belediye tarafından tahsis edilecek bir aracın tüm engelli dernekleri tarafından kullanabileceğini belirtti.

Türkiye Görme Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Şerif Büyüktaş, düzenlenen toplantının çok önemli olduğunu vurgulayarak, toplantıların devamlılık göstermesi gerektiğini söyledi.
Malatya Turgut Özal Özel Sporcular Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Görür, Engelli Spor Kulüpleri olarak Malatya’yı en iyi şekilde temsil etmek için uğraşı verdiklerini belirterek, Malatya’da spor kulüplerinin yeterince destek alamadıklarını söyledi.

Beyaz Baston Görme Engelliler Derneğini temsilen katılan Alaaddin Karadoğan, engellilerin günlük yaşantıda karşılaştığı sorunlardan bahsederek, otobüslerde sinyalizasyon sisteminin olması, yol ve kaldırımların engellilere uygun olarak düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Büyük Bir Engelli Merkezine İhtiyaç Var

Engellilere spor, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin verileceği, içerisinde spor aletleri ve spor alanının olduğu büyük bir engelli merkezine ihtiyaç olduğu, aynı zamanda engelliler için çalışan araçların hafta sonları da nöbetleşe hizmet vermeleri konuları toplantının öne çıkan gündem maddeleri oldu.

Malatya’da engelliler için büyük bir engelli merkezinin büyükşehir için olmazsa olmaz olduğuna vurgu yapan temsilciler, düzenlenen programdan duydukları memnuniyeti dile getirerek, bu toplantıların devamlılık göstermesinin önemli olacağını söylediler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 625
Bu Ay : 3598
Toplam : 3598

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom