Büyükşehir Sürecinde Peyzajı Anlattı

Doç. Dr. Bülent Yılmaz, şehirde yapılan düzenlemelerde peyzaj projelerinin altına peyzaj mimarı da yasal bir şart olarak imza atabilmelidir.

Büyükşehir Sürecinde Peyzajı Anlattı Malatya Yaşam-Sağlık

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Yılmaz, Radyo Kampüs’de İnanç Kara Ölmeztoprak’ın hazırlayıp canlı yayında sunduğu Panorama programına katıldı. Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi olan Doç. Dr. Yılmaz; Peyzaj Tasarımı, Peyzaj Planlama, Bilgisayar Destekli Planlama ve Tasarım, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama konuları üzerinde çalıştığını ifade ederken tasarımla ilgili projeler hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Peyzaj Mimarlığının klasik bahçe düzenlemesi gibi görüldüğünü ancak tasarım dünyasına girişle birlikte bundan çok daha fazlasını içerdiğini söyleyen Doç. Dr. Yılmaz, uygulamaya dönük peyzaj tasarım projeleri kentsel ya da kırsal karakterli olabilmekte, planlama boyutu ise büyük çalışma alanlarını kapsarken karar verme sürecini oluşturmakta ve tüm bunlar yapılırken örneğin yeni bir yerleşim yeri seçilirken analiz edilmesi gereken planlama yaklaşımları neleri gerektirir sorusunun cevabı ise bilimsel araştırmalarda kendini bulmaktadır dedi.

Peyzaj mimarlığında ana malzeme canlı materyaldir yani bitkidir diyen Doç. Dr. Yılmaz, bu yapısı ile Peyzaj Mimarlığı diğer tasarım disiplinlerinden farklılaşmaktadır dedi. Doç. Dr. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: ‘’Tasarım sonu olmayan bir fenomendir, gerek iç mekân gerekse dış mekân düzenlemeleri, formal ve informal uygulamalar, bitkilerle oluşturulan renk kombinasyonları ve renklerin kullanımıyla elde edilmek istenen soğuk veya sıcak ortamlar ve daha birçok tasarım unsurunun belirlenen amaç doğrultusunda kullanılması son derece önemlidir.’’

Öğrencilerin Peyzaj Mimarlığı Bölümüne son yıllarda çok daha bilinçli tercihlerle geldiklerinin altını çizen Doç. Dr. Yılmaz, ders işleyişi, sınav verimliliği ve sonrasında yani okuldan sonra devam eden mesleki yaşantılarında bu durum son derece önem taşımaktadır dedi. Malatya’nın da artık bir büyükşehir olduğunu vurgulayan ve büyükşehirlerle birlikte turizm ve rekreasyon potansiyeli yoğun olan illerde peyzaj mimarlığı alanında istihdamın son derece iyi olduğunu kaydeden Doç. Dr. Yılmaz, özellikle büyük yatırım gerektiren alanlarda Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu hazırlanmasının yasal bir zorunluluk teşkil ettiğine ve ekosistemle barışık uygulamaların yapılmasının şart olduğuna değindi.

Ekolojik yapının tolere edebileceği yapılanmaların olması gerektiğini savunan Doç. Dr. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: ‘’Peyzaj Mimarlığında çalışılan alanların ekolojik yapısının yani yeteneğinin çok iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Bu saptama, alana getirilecek fonksiyonların ve materyallerin daha sağlıklı ve gelecek kuşaklara ulaştırılabilecek nitelikte olmasını sağlayacaktır. Bu durum insan yaşamı ve konforu bakımından son derece önemlidir. Peyzaj Mimarlığı Odası Malatya Temsilciliği ve Malatya Belediyesi, büyükşehir sürecinde çalışmalarına devam edilen büyükşehir imar yönetmeliği için Peyzaj Mimarlığı ile ilgili yeni hükümler belirlemek üzere temas halinde bulunmaktadır.

Bu çalışmaların mutlak surette olumlu yönde sonuçlanacağına inanmaktayım. Bu hükümler dikkate alınmalı ve şehirde yapılan düzenlemelerde peyzaj projelerinin altına peyzaj mimarı da yasal bir şart olarak imza atabilmelidir. Bu aşamaya gelinirse konu çok daha profesyonel bir şekilde ele alınmış olur. Gelecek yıl mezun vermeye başlayacak olan bölümümüzde ağırlıklı olarak Malatyalı öğrenciler yer almaktadır. Birkaç yıl sonra ilimizde sayısı her geçen gün artacak peyzaj mimarları olacaktır. Eğer yasal düzenlemeler gerçekleşirse bu mezunlarımız istihdam problemi yaşamazlar. Böylece kentimizde estetik kaygılardan uzak ilgi çekici alanlar yaratmaya hevesli peyzaj mimarları ve peyzaj projeleri oluşacaktır. Betonlaşmanın yarattığı olumsuz etkiler bu projeler ve uygulamalar sayesinde bertaraf edilebilecektir.’’

Malatya’da Karakaya Barajı’nın oluşturduğu ciddi bir su havzası ve baraj gölü kıyısı var diyen Doç. Dr. Yılmaz, rekreasyon alanlarının değerlendirilmesi noktasında suyun varlığı önemli ve bu konuda o bölgelerdeki alt yapı çalışmaları öncelikli olmak üzere hemen ardından peyzaj çalışmaları ile devam edilmelidir dedi. Öncelikli olarak yeşil alanların yok edilmemesi gerekliliğinin ve ardından korunmasının önemine değinen Doç. Dr. Yılmaz, bu konuda iklim ve toprak yapısı değerlendirmelerinin de dikkatle yapılması gerektiğini bildirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 106
Bu Ay : 3550
Toplam : 3550

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom