Korucu Aşireti'nde de destek...

Hakkari ve Şırnak'ın önde gelen ve geneli korucu olan Jirki Aşireti'nin lideri olan Mehmet Adıyaman, hükümet tarafından sürdürülen "Kürt Açılımı"nı desteklediklerini...

Korucu Aşireti'nde de destek... Bölge

Adıyaman, CHP Genel Başkanı Baykal ve MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye sert tepki göstererek, "Bu iş Apo il 5 dakika içinde çözülür' dedi.
21 yıldır bir fiil PKK ile savaşan ve şu ana kadar bin 500'e yakın kayıp veren korucu aşireti de 'Kürt sorunu'nun çözümü için 'İmralı'yı adres gösterdi. Yıllardır yaşanan bu olayların tek sorumlusunun Kenan Evren olduğunu belirten Mehmet Adıyaman, Devlet Bahçeli ve Deniz Baykal'ı da çok sert bir dille eleştirerek, "Tayyip Erdoğan'ı kıskandıkları için barışa karşı çıkıyorlar. Bunlar ancak Meclis'te lak lak yapmasını bilirler, çoban bile olamazlar" dedi.
Abdullah Öcalan'ında DTP Genel Başkanlığı görevine getirilmesini isteyen, şehit anaları ve babalarına da seslenen Adıyaman, "Ne olur siz de katkı sunun artık, şehit anaları babaları çoğalmasın. Bu sorunun çözülmemesi halinde Türkiye Somali'ye dönecektir" diye konuştu.
Bölgenin en büyük aşiretlerinden olan Jirki Aşireti'nin lideri olan 4 evli ve 42 çocuk sahibi Mehmet Adıyaman, 1988 den beri aşireti ile korucu olduğunu ve devletin yanında yer aldığını belirterek, "21 yıldır biz silah almışız savaşıyoruz. İran sınırından Suriye sınırına kadar PKK cephe tutmuştu. Her zaman operasyonlara çıkıyor karşı karşıya geliyor birbirimizi öldürüyorduk. Belki PKK bizim aşiretten 3 bin kişiyi öldürdü. Bunu 21 yılda bitiremedik. Devletle, en büyük silahlarla, korucularla vurduk
bitiremedik, artık bu savaşa son verilsin" dedi.
Sorunun ancak barışla, kardeşlikle son bulacağını söyleyen Mehmet Adıyaman, Türkiye'de 25 milyon Kürt olduğunu, dağa çıkanların da bu insanların evladı olduğunu söyledi. Adıyaman, "Artık barış olmasını istiyoruz. Fakat Sayın Devlet Bahçeli ve Baykal buna engel oluyor. Ankara'da koltuğunda oturmuş, 'Vay ben yapmıyorum, yok ben yapmam' diyor. MHP iktidardayken CHP ile birlikte neden imza atıp Abdullah Öcalan'ın idam edilmesin dedi. Neden o zamanlar idam etmedin? İp de o zaman Bahçeli'nin elindeydi, Apo da.
Neden idam etmedi de şimdi çıkmış, 'İdam edin' diye konuşuyor. Kürt ile Türkler kardeştir. Barış ne Ahmet Türk ile ne de Emine Ayna ile olamayacaktır. Bu kapının bir anahtarı var, bu anahtar da malum yerdedir ve bunu da herkes biliyor. Alsınlar o anahtarı kapıyı açsınlar. Neden barışırız diyor ama o anahtarı almıyorlar. Alsın o anahtarı ve o kapıyı açsın. Bir insan için barış yapılmıyor fakat barış bu insanın elindedir. Neden başka yollar deniyorlar. Bir iki Bakan ya da general gitsin Abdullah Öcalan'ın
yanına konuşsun. Şimdi de savaş olsa ben Türkiye'nin yanında olurum ama ben artık yaşlı bir insanım 73 yaşındayım ve bu barışın anahtarını, ruhunu biliyorum. Eğer barış olacaksa doğru yolu kullanın, yok eğer yapmıyorsanız ne yapıyorsanız yapın. Bu iş çok basittir, gitsinler Abdullah Öcalan'ın yanına konuşsunlar. Apo, Ahmet Türk'ün yerine DTP'nin genel başkanı olsun. Af çıkarılsın, dağdaki gençler indirilsin, iş imkanı verilsin bütün sorunlar böylece hal olur" dedi.
Mehmet Adıyaman, Kenan Evren'in devrim yaparak gençleri idam ettiğini, kurtulanların kaçarak Avrupa'ya yayıldığını söyledi. "O zamanlar Kenan Evren af verseydi biz bu hale gelmezdik. Bu sorunların en büyük sorumlusu Kenan Evren'dir" diyen Adıyaman, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Ben oyumu CHP'ye verdim. Esat Canan milletvekilimizdir. Ben AK Partili değilim fakat bu Tayyip Erdoğan'ı Allah vermiş Türkiye için. Bırakın bu adamı serbest çalışsın, Türkiye'yi düzenli bir hale getirecektir. Yeter ki bu adamın yakasını bırakın. Siz hiçbir şeye yaramıyorsunuz, kötülükten başka bir şey yapmıyorsunuz. Bahçeli ve Baykal kendisine birkaç oy daha koparabilmek için bu savaşın bitmesini istemiyor. Buradan Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a, Genelkurmay Başkanı'na ve bürokratlara sesleniyoruz. Sizden
ricamız Bahçeli'yi dinlemeyin ve bu barışı yapın, genel af verin. Öcalan eğer istemezse irtica hakkı verin başka bir devlette yaşasın, bu iş hal olur. Biz sadece şunu istiyoruz, artık kan dökülmesin. Şehit babalarına annelerine sesleniyorum, siz de yardımcı olun, artık daha fazla şehit annesi babası olmasın. Bunlar son olsun artık."
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 84
Bu Ay : 6881
Toplam : 6881

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom